První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení – to je u LCD nutnost, pokud se má dosáhnout vysokého dynamického rozsahu s jasem třeba až 1000 cd/m². Toto podsvícení je hodně komplikované a drahé, ale nyní se něco podobného poprvé dostane i do notebooků. Díky technologii MiniLED, kdy jsou zóny realizované samostatnými podsvěcovacími diodami, se totiž lokálně stmívatelné podsvícení dostává i do panelů pro notebooky – první na trhu takto vybavený by zřejmě měl být MSI Creator 17.

 

Tento notebook bude odhalený po novém roce na CES 2020, ale výrobce už ho představil předběžně teď, jak je to často zvykem. Půjde o stroj o úhlopříčce 17 palců v relativně nízkém provedení. MSI v tiskové zprávě neuvádí použitý procesor, ale asi by mělo jít o výkonnější 45W třídu, pravděpodobně bude také osazeno samostatné GPU. MSI uvádí, že Creator dostane „to nejnovější“ v oblasti GPU a CPU, takže by teoreticky mohlo jít i o nějaký nový hardware, který bude teprve na CES odhalen.

Ovšem samotný displej už charakterizován je. Jak už bylo řečeno, půjde o jednu z prvních Mini LED obrazovek v noteboocích a má dosahovat podobné obrazové kvality jako highend herních monitorů (i když takto v notebooku možná je smyslem spíš tvorba obsahu, minimálně tedy soudě dle jména počítače).

MSI Creator 17 s Mini LED displejem 02

LCD bude mít rozlišení 4K s podporou HDR standardu DisplayHDR 1000 – tedy jas až 1000 cd/m² pro HDR obsah. Podsvícení je díky technologii Mini LED lokálně stmívatelné, a to až v 240 zónách. To není zas tak mnoho – méně než u FALD panelů, které ovšem také mají větší úhlopříčky. Zóny by mohly být například v uspořádání 24 × 10 nebo 20 × 12.

MSI Creator 17 s Mini LED displejem 04

Současně bude panel také mít široký gamut – má pokrývat 100 % barevného prostoru DCI-P3 (a přepnout se bude dát i do režimu Display P3). Jakou technologii používá samotná matrice, nebylo řečeno, pravděpodobně ale IPS. Případná podpora G-Sync/FreeSync či vyšších frekvencí taktéž zatím nebyla zmíněna, takže jde pravděpodobně o standardně 60Hz panel.

 
MSI Creator 17 s Mini LED displejem 01

Notebook s takto kontrastním a jasným panelem a doufejme také barevným podáním (mimo široký gamut také doufejme LCD bude správně kalibrováno) by měl umožňovat tvorbu HDR obsahu bez kompromisů či problémů daných nesprávným zobrazením. Přirozeně také půjde o revoluci pro konzumaci takového obrazu na notebooku, pokud si pro tyto činnosti ovšem někdo takový nejspíše dost drahý laptop pořídí.

Creator 17 bude mít ovšem i některé další vymoženosti. Pro fotografy bude například vybaven čtečkou karet SD typu UHS-III (tento standard umožňuje rychlost čtení až 624 MB/s). Ve výbavě bude Thunderbolt 3 umožňující nabíjení připojených zařízení (až 27 W) a také obrazový výstup USB-C, který má podporovat monitory s rozlišením 8K, což opět dnes asi prakticky žádný notebook neumí (minimálně takový, který nemá DisplayPort 1.4)

Zpět na přehled aktualit o ultrabucích

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce