Acer Aspire TimelineUltra M5 - další hliníkový krasavec

19.5.2012

Acer uvedl mladšího a o trochu šikovnějšího sourozence nedávno představeného Acer Aspire Timeline Ultra M3. Až na vybavení modernějším procesorem Ivy Bridge místo Sandy Bridge a přítomnost podsvícení klávesnice se Acer Aspire TimelineUltra M5 od nižšího modelu nějak výrazně neliší.

Na první a druhý pohled

To, že je patnáctipalcový M5 o necelý milimetr tenčí (20 mm oproti 20.7 mm) a několik desítek gramů těžší (2.3 kg oproti 2.25 kg), normální člověk nezaznamená. To už si spíš všimne menších rozdílů ve vzhledu. Podle fotografií mi připadá nejvíc patrný optický trik s černým orámováním displeje, který tak na obrázcích budí dojem, že je o něco větší a má jen velmi tenký světlý rámeček (a to na první pohled působí velmi pěkně). Ve tmavé části rámu je umístěna čočka webkamery, takže si jí při zběžném pohledu sotva všimneme a elegantně střídmé linie tak neruší žádné “kolečko nahoře”.

Acer Aspire TimelineUltra M5

K dispozici bude 14” a 15” verze, obě s rozlišením 1366 x 768 px (tj. s obvyklým poměrem stran 16:9). Varianta s displejem o úhlopříčce 15” přispěje k uživatelově pohodlí samostatnou numerickou klávesnicí. Na zadní straně najdeme průduchy chlazení a konektory HDMI, LAN a USB. Podle zveřejněných obrázků to vypadá, že 3.5 mm jack už bude umístěný jinde - u M3 byl poněkud nešikovně vzadu, takže drát od sluchátek mohl občas zavazet. Co se týče USB portů, na nejzřetelnějším nalezeném zobrazení to vypadá na dva běžné konektory a jeden hybridní, do kterého lze zapojit i externí SATA disk. Informace z různých zdrojů se rozcházejí v počtu portů podporujících standard USB 3.0, určitě však bude aspoň jeden.

Doba hliníková

Zpracování Aspire M5 dominuje kartáčovaný hliník, narozdíl od tmavé a převážně plastové M3. Za zmínku stojí i kloub umožňující rozevřít notebook až na 180 stupňů. Jako u M3 je touchpad posunutý nápadně vlevo od středu. Nejprve mě napadlo, že je tomu tak kvůli uvolnění prostoru pro optickou mechaniku, která je spolu s dedikovanou grafickou hlavním tahákem těchto ultrabooků. Optická mechanika je ale umístěna rovněž vlevo, takže důvod bude někde jinde. Komfort tím důvodem nejspíš nebude.

Vraťme se ke zmiňované grafické kartě, která bude přítomna ve vyšších konfiguracích tohoto modelu. Půjde o Nvidia GeForce GT640M s 1 GB pamětí, vlastním SSD a podporou enginu PhysX. Tato grafická karta již disponuje jádrem s architekturou Kepler, jako ostatně všechny karty z GeForce 600 Series. Pevný disk vyšších konfigurací bude typu SSD (konkrétně 256 GB). Operační paměť nejvýkonnější sestavy dosahuje 6 GB. Kdo si zvolí levnější verzi, bude se muset spokojit s hybridním úložištěm, integrovanou grafikou a 4 GB RAM.

Honba za sekundami

Baterie by měla na jedno nabití napájet notebook až osm hodin a díky technologii PowerSmart by měla být schopna vydržet po stejnou dobu i po čtyřech letech běžného používání. K dalším vychytávkám stojícím za zmínku patří technologie Acer Green Instant-On a Acer Instant Connect. Prvně jmenovaná slibuje plné probuzení spícího ultrabooku za 1.5 sekundy, druhá by měla umožnit připojení k Internetu během 2.5 sekundy díky automatickému skenování nejpoužívanějších přístupových bodů v okolí.

Acer Aspire TimelineUltra M5

Acer Aspire TimelineUltra M5 se začne prodávat v červnu, ačkoliv cena dosud nebyla zveřejněna. Závěrem jednu menší zajímavost: Pokud vypustíte označení TimelineUltra, najdete u Aceru pod stejným názvem i stolní počítač, takže pozor na to.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce