Acer Aspire TimelineUltra M5 - další hliníkový krasavec

19.5.2012

Acer uvedl mladšího a o trochu šikovnějšího sourozence nedávno představeného Acer Aspire Timeline Ultra M3. Až na vybavení modernějším procesorem Ivy Bridge místo Sandy Bridge a přítomnost podsvícení klávesnice se Acer Aspire TimelineUltra M5 od nižšího modelu nějak výrazně neliší.

Na první a druhý pohled

To, že je patnáctipalcový M5 o necelý milimetr tenčí (20 mm oproti 20.7 mm) a několik desítek gramů těžší (2.3 kg oproti 2.25 kg), normální člověk nezaznamená. To už si spíš všimne menších rozdílů ve vzhledu. Podle fotografií mi připadá nejvíc patrný optický trik s černým orámováním displeje, který tak na obrázcích budí dojem, že je o něco větší a má jen velmi tenký světlý rámeček (a to na první pohled působí velmi pěkně). Ve tmavé části rámu je umístěna čočka webkamery, takže si jí při zběžném pohledu sotva všimneme a elegantně střídmé linie tak neruší žádné “kolečko nahoře”.

Acer Aspire TimelineUltra M5

K dispozici bude 14” a 15” verze, obě s rozlišením 1366 x 768 px (tj. s obvyklým poměrem stran 16:9). Varianta s displejem o úhlopříčce 15” přispěje k uživatelově pohodlí samostatnou numerickou klávesnicí. Na zadní straně najdeme průduchy chlazení a konektory HDMI, LAN a USB. Podle zveřejněných obrázků to vypadá, že 3.5 mm jack už bude umístěný jinde - u M3 byl poněkud nešikovně vzadu, takže drát od sluchátek mohl občas zavazet. Co se týče USB portů, na nejzřetelnějším nalezeném zobrazení to vypadá na dva běžné konektory a jeden hybridní, do kterého lze zapojit i externí SATA disk. Informace z různých zdrojů se rozcházejí v počtu portů podporujících standard USB 3.0, určitě však bude aspoň jeden.

Doba hliníková

Zpracování Aspire M5 dominuje kartáčovaný hliník, narozdíl od tmavé a převážně plastové M3. Za zmínku stojí i kloub umožňující rozevřít notebook až na 180 stupňů. Jako u M3 je touchpad posunutý nápadně vlevo od středu. Nejprve mě napadlo, že je tomu tak kvůli uvolnění prostoru pro optickou mechaniku, která je spolu s dedikovanou grafickou hlavním tahákem těchto ultrabooků. Optická mechanika je ale umístěna rovněž vlevo, takže důvod bude někde jinde. Komfort tím důvodem nejspíš nebude.

Vraťme se ke zmiňované grafické kartě, která bude přítomna ve vyšších konfiguracích tohoto modelu. Půjde o Nvidia GeForce GT640M s 1 GB pamětí, vlastním SSD a podporou enginu PhysX. Tato grafická karta již disponuje jádrem s architekturou Kepler, jako ostatně všechny karty z GeForce 600 Series. Pevný disk vyšších konfigurací bude typu SSD (konkrétně 256 GB). Operační paměť nejvýkonnější sestavy dosahuje 6 GB. Kdo si zvolí levnější verzi, bude se muset spokojit s hybridním úložištěm, integrovanou grafikou a 4 GB RAM.

Honba za sekundami

Baterie by měla na jedno nabití napájet notebook až osm hodin a díky technologii PowerSmart by měla být schopna vydržet po stejnou dobu i po čtyřech letech běžného používání. K dalším vychytávkám stojícím za zmínku patří technologie Acer Green Instant-On a Acer Instant Connect. Prvně jmenovaná slibuje plné probuzení spícího ultrabooku za 1.5 sekundy, druhá by měla umožnit připojení k Internetu během 2.5 sekundy díky automatickému skenování nejpoužívanějších přístupových bodů v okolí.

Acer Aspire TimelineUltra M5

Acer Aspire TimelineUltra M5 se začne prodávat v červnu, ačkoliv cena dosud nebyla zveřejněna. Závěrem jednu menší zajímavost: Pokud vypustíte označení TimelineUltra, najdete u Aceru pod stejným názvem i stolní počítač, takže pozor na to.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce