Acer Aspire TimelineUltra M5 - další hliníkový krasavec

19.5.2012

Acer uvedl mladšího a o trochu šikovnějšího sourozence nedávno představeného Acer Aspire Timeline Ultra M3. Až na vybavení modernějším procesorem Ivy Bridge místo Sandy Bridge a přítomnost podsvícení klávesnice se Acer Aspire TimelineUltra M5 od nižšího modelu nějak výrazně neliší.

Na první a druhý pohled

To, že je patnáctipalcový M5 o necelý milimetr tenčí (20 mm oproti 20.7 mm) a několik desítek gramů těžší (2.3 kg oproti 2.25 kg), normální člověk nezaznamená. To už si spíš všimne menších rozdílů ve vzhledu. Podle fotografií mi připadá nejvíc patrný optický trik s černým orámováním displeje, který tak na obrázcích budí dojem, že je o něco větší a má jen velmi tenký světlý rámeček (a to na první pohled působí velmi pěkně). Ve tmavé části rámu je umístěna čočka webkamery, takže si jí při zběžném pohledu sotva všimneme a elegantně střídmé linie tak neruší žádné “kolečko nahoře”.

Acer Aspire TimelineUltra M5

K dispozici bude 14” a 15” verze, obě s rozlišením 1366 x 768 px (tj. s obvyklým poměrem stran 16:9). Varianta s displejem o úhlopříčce 15” přispěje k uživatelově pohodlí samostatnou numerickou klávesnicí. Na zadní straně najdeme průduchy chlazení a konektory HDMI, LAN a USB. Podle zveřejněných obrázků to vypadá, že 3.5 mm jack už bude umístěný jinde - u M3 byl poněkud nešikovně vzadu, takže drát od sluchátek mohl občas zavazet. Co se týče USB portů, na nejzřetelnějším nalezeném zobrazení to vypadá na dva běžné konektory a jeden hybridní, do kterého lze zapojit i externí SATA disk. Informace z různých zdrojů se rozcházejí v počtu portů podporujících standard USB 3.0, určitě však bude aspoň jeden.

Doba hliníková

Zpracování Aspire M5 dominuje kartáčovaný hliník, narozdíl od tmavé a převážně plastové M3. Za zmínku stojí i kloub umožňující rozevřít notebook až na 180 stupňů. Jako u M3 je touchpad posunutý nápadně vlevo od středu. Nejprve mě napadlo, že je tomu tak kvůli uvolnění prostoru pro optickou mechaniku, která je spolu s dedikovanou grafickou hlavním tahákem těchto ultrabooků. Optická mechanika je ale umístěna rovněž vlevo, takže důvod bude někde jinde. Komfort tím důvodem nejspíš nebude.

Vraťme se ke zmiňované grafické kartě, která bude přítomna ve vyšších konfiguracích tohoto modelu. Půjde o Nvidia GeForce GT640M s 1 GB pamětí, vlastním SSD a podporou enginu PhysX. Tato grafická karta již disponuje jádrem s architekturou Kepler, jako ostatně všechny karty z GeForce 600 Series. Pevný disk vyšších konfigurací bude typu SSD (konkrétně 256 GB). Operační paměť nejvýkonnější sestavy dosahuje 6 GB. Kdo si zvolí levnější verzi, bude se muset spokojit s hybridním úložištěm, integrovanou grafikou a 4 GB RAM.

Honba za sekundami

Baterie by měla na jedno nabití napájet notebook až osm hodin a díky technologii PowerSmart by měla být schopna vydržet po stejnou dobu i po čtyřech letech běžného používání. K dalším vychytávkám stojícím za zmínku patří technologie Acer Green Instant-On a Acer Instant Connect. Prvně jmenovaná slibuje plné probuzení spícího ultrabooku za 1.5 sekundy, druhá by měla umožnit připojení k Internetu během 2.5 sekundy díky automatickému skenování nejpoužívanějších přístupových bodů v okolí.

Acer Aspire TimelineUltra M5

Acer Aspire TimelineUltra M5 se začne prodávat v červnu, ačkoliv cena dosud nebyla zveřejněna. Závěrem jednu menší zajímavost: Pokud vypustíte označení TimelineUltra, najdete u Aceru pod stejným názvem i stolní počítač, takže pozor na to.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Acer vylepšuje svou řadu konvertibilních notebooků Spin

6.1.2020

Společnost Acer představila ve své populární řadě konvertibilních notebooků nové modernizované modely Spin 5 a Spin 3.

 

Konvertibilní notebooky ConceptD

5.1.2020

Společnost Acer dnes rozšířila své řady počítačů ConceptD určených pro tvůrce o nové konvertibilní notebooky a výkonné pracovní stanice s operačním systémem Windows 10.

Nejzajímavější notebooky roku 2019

4.1.2020

Už příští týden se roztrhne pytel s novými notebooky, které budou k vidění na veletrhu CES v americkém Las Vegas. 

Acer TravelMate P6 a TravelMate P2

3.1.2020

Notebooky řady TravelMate P6 a TravelMate P2 se mohou pochlubit procesory Intel Core i7 desáté generace

První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce