Acer Iconia One 7 - recenze

22.9.2014

Do rukou se nám dostal k testování sedmipalcový tablet s Androidem, Acer Iconia One 7. Tablet je k pořízení za částku blížící se ceně low-endových zařízení a první pohled na něj možná svádí k zařazení do této kategorie, ale po chvíli používání je zcela na místě zařadit ho o třídu výše.

Obsah

 

 

Konstrukce a design

Klasický vzhled a pohodlný úchop

Samotný Acer definuje tento přístroj jako pohotového společníka na cesty. A skutečně, jakmile si tablet poprvé vezmete do ruky, hned vás napadne, že je to přesně taková šikovná věcička do vlaku či autobusu. Iconii One 7 je často vytýkán její poněkud archaický vzhled. Nenápadný bytelný obdélník s širokými rámy budí dojem, že jde o dva roky starý model. To ale u tabletu na cesty není nutně na škodu. Nebudete mít pocit, že s ním musíte zacházet jako s malovaným vajíčkem a že s sebou nosíte lákadlo pro zloděje. Silné rámy kolem displeje mi v tomto případě taky příliš nevadily; tablet lze kvůli nim pohodlně držet za okraje, aniž by se prsty dotýkaly zobrazovací plochy.

Prohlédneme-li si tablet že všech stran, uvidíme vcelku klasické rozložení ovládacích prvků a konektorů: Na pravém boku najdeme v horní části dvojici tlačítek pro vypínač a regulaci hlasitosti, o něco níže se pak nachází slot pro microSD kartu, který je bez jakékoliv krytky. Vypadnutí karty v žádném případě nehrozí, nevýhodou může být jen možnost zanešení smetím, pokud je slot zrovna prázdný. Na horní hraně má své místo Micro USB konektor, skrze který probíhá i nabíjení tabletu. Mimochodem, příslušný kabel a nabíječka je spolu s návodem k použití jediným příslušenstvím dodávaným s tabletem. Dále je tu 3.5 mm jack na sluchátka a nepatrný otvor mikrofonu. Levá a dolní strana zařízení je prázdná. Na zadní straně se nachází dole mřížka reproduktoru, logo výrobce ve středu a čočka fotoaparátu v levém horním rohu. Kromě zadního 2 Mpx fotoaparátu má tablet i 0,3 Mpx kamerku vpředu nad displejem. 
Hrany a záda kryje polykarbonátový plast se zajímavou vlnkovaně vroubkovanou texturou, která je příjemná na pohled i na dotek a výrazně přispívá ke skvělé uchopitelnosti tabletu. Celá konstrukce působí docela pevně, nepatrné zavrzání uslyšíte jen při silném tlaku na tablet. Tablet se vyrábí se zadním krytem v deseti barevných variantách, i když v tuzemských obchodech nejsou na výběr všechny z nich. Míry Iconie jsou 120 x 197 x 8,9 mm a hmotnost kolem 330g - vše je tedy zcela v rámci obvyklých rozměrů sedmipalcových tabletů.

Acer Iconia One 7

Displej a zvuk

Uspokojivý průměr na pohled i poslech
IPS displej o úhlopříčce 7" s poměrem stran 16:10 disponuje rozlišením 1280x800 px. Takové číslo lze v kategorii tabletů nižší a střední třídy pokládat za zcela dostačující. Na cesty se přece jen nevydáváme s mikroskopem, abychom zkoumali jemnost zobrazovací mřížky. Za větší problém pokládám relativně nízký rozsah mezi minimálním a maximálním podsvětlením. Při používání potmě si ke ztlumení jasu můžeme pomoci některou z aplikací k tomu určených, ale na slunci už to nahoru nevytáhneme. Omezený rozsah jasu ale není nějak drastický, ve většině situací nebudete mít s viditelností obrazu potíže. S podobným stavem věcí se setkáme i při posuzování škály zobrazovaných barev. Živost a věrnost podání barev není zrovna oslňující - mírně vybledlý obraz je patrný zejména při porovnávání s kvalitnějšími displeji, ale opět nejde o nějak výrazný problém. Když zrovna není po ruce ke srovnání tablet z vyšší cenové kategorie, barevných nedostatků si lze sotva všimnout. Pozorovací úhly displeje patří k těm lepším ve vertikálním i horizontálním směru.
Další postřeh týkající se displeje je velmi subjektivní a je možné, že většina uživatelů by si ničeho zvláštního nevšimla. Rukama už mi prošlo několik zařízení s dotykovým displejem a denně používám svůj tablet a mobilní telefon. Jakmile jsem se poprvé dotkla displeje recenzovaného tabletu, jeho povrch se mi zdál ve srovnání s ostatními zařízeními nepatrně drsnější, což nebylo úplně příjemné. Komukoliv, kdo by pocítil podobný diskomfort, se nabízí jednoduché řešení - stačí si pořídit ochrannou fólii na displej a je po problému. O něco více mi vadilo, že dotykový senzor tabletu občas chybně vyhodnotil rozdíl mezi ťuknutím a tažením. Například při rolování seznamem aplikací na Google Play jsem co chvíli neúmyslně otevřela některou položku, místo abych se posunula dále v seznamu. Pokud se tak děje kvůli zmíněnému mírnému drhnutí skla, tak by se s tím mohla opět vypořádat právě ochranná fólie. Displej je schopen detekovat až pět současných doteků místo obvyklých deseti, ale nenapadá mě případ aplikace, kde bychom potřebovali více než čtyři prsty naráz.
Po displeji se podrobněji podíváme na reproduktor umístěný dole na opačné straně tabletu. Ačkoliv tu najdeme jen jednu mřížku, při bližším pohledu zjistíme, že reproduktory jsou ve skutečnosti dva. Jejich umístění na kratší straně tabletu však umožňuje stereo zážitek jen v poloze "na výšku". Pro sledování videa si tablet většina z nás otáčí "na šířku" a dva repráčky pak nemají žádaný efekt. Opět jde jen o drobnost, která při rozhodování o koupi sotva hraje nějakou roli. U zařízení velikosti tabletu bychom museli mít nos přilepený k displeji, abychom slyšeli stereofonně, i kdyby byly reproduktory umístěny na delší straně. Zvuk, který z reproduktorů vychází, je zvláště při vyšší hlasitosti poněkud šustivý, ale jinak je podání zvuku bezproblémové a zřetelné, takže pro běžné použití více než dostačuje.
Nastavování hlasitosti v režimu "na výšku" je zcela běžné - horní polovina tlačítka zvuk zesílí a dolní ztlumí. Jakmile však otočíte tablet o 90°, funkce tlačítka se prohodí. Má to sice svou logiku - doprava zesílení a doleva zeslabení, ale já jsem si na to pořád nějak nemohla zvyknout. Když jsem na to zrovna nemyslela, zacházela jsem s tlačítkem v obou polohách stejně. Nedokážu říct, nakolik je takové uspořádání běžné, ale já jsem se převracením tlačítka hlasitosti zatím nikde jinde nesetkala. Po nějaké době se na to nejspíš dá zvyknout.
Acer Iconia One 7

Hardwarové vybavení

Nečekané příjemné překvapení
V této kapitole se zaměříme na hardwarové vybavení Acer Iconia One 7. Srdcem tabletu je dvoujádrový procesor Intel Atom tikající na frekvenci 1,6 GHz s integrovanou grafikou PowerVR s frekvencí 400 MHz.
Pokud spojení Androidu a intelovské architektury x86 stále ještě nedůvěřujete, vězte, že v současnosti už nejsou obavy o kompatibilitu aplikací na místě. Určitě ještě existuje nepatrné množství problémových aplikací, ale touha Intelu o prosazení svých procesorů do světa zeleného robota se postarala o neustálé zlepšování situace. Intel se vytrvale snaží motivovat vývojáře usnadňováním práce se zajištěním kompatibility jejich softwaru. O běh aplikací, které nemají svou vlastní verzi pro architekturu x86, se stará binární překladač emulující prostředí ARM. Obecně platí, že tento proces nepatrně snižuje výkon a mírně urychluje vybíjení, ale tento tablet vydrží bez nabití po dobu vcelku běžnou pro 3700 mAh baterii, tj. necelých 7 hodin v aktivním režimu. Jednoduše řečeno, není třeba dělat si s tím starosti.
 Operační paměť o velikosti 1 GB typu DDR2 má tento tablet a stejně tak i většina ostatních současných androidových zařízení. Acer Iconia One 7 mě příjemně překvapila plynulostí běhu systému i všech nejčastěji používaných aplikací. Ať už jde o brouzdání na webu, sledování videa, editaci fotografií nebo kancelářskou práci, nikde nic nevázne a nelaguje. Za celou dobu používání jsem skutečně neměla příležitost stěžovat si na lenivé reakce tabletu. Dokonce i s některými náročnějšími 3D hrami se tablet vypořádal bez sekání obrazu - při načítání levelů však bylo nutné vyzbrojit se trochou trpělivosti. Na cestovní tablet, který cílí na méně náročné uživatele, jde o opravdu solidní výsledek. Slušné postavení ve své kategorii potvrzuje Iconia i ziskem 21674 bodů při testování nástrojem AnTuTu, ačkoliv výsledky benchmarků nelze vždy považovat za spolehlivý ukazatel výkonu. 
V prodeji jsou dvě verze tabletu: s 8 GB a 16 GB úložištěm. Protože cenový rozdíl mezi nimi činí jen pár stovek, 16 GB varianta je jasnou volbou - z celkového prostoru má uživatel k dispozici zhruba 11 GB, zbytek zabírá předinstalovaný software. U 8 GB tabletu zůstává volných jen 3,4 GB, což by vám kvůli dnešním nenasytným aplikacím nestačilo nadlouho. 
Úložný prostor je možné rozšířit microSD kartou. Mějte ale na paměti, že po upgradování operačního systému z původního Androidu 4.2 (Jelly Bean) na novější Android 4.4 (Kitkat) budou mít k externí paměti přístup jen systémové aplikace. Nemožnost zápisu na paměťovou kartu po upgradu ale nelze vyčítat Aceru a jeho výrobkům; jde o novou, údajně bezpečnostní vlastnost operačního systému, z níž má většina uživatelů pramalou radost. Google je ale známo, že od svých rozhodnutí, jakkoliv jsou nepopulární, neustupuje. 
Acer Iconia One 7 se k internetu připojuje výhradně přes Wi-Fi ve verzích IEEE 802.11b/g/n. Je schopna přijímat signál pouze na silně obsazené frekvenci 2,4 GHz, volnější prostor v okolí 5 GHz pro ni zůstává uzavřen. Anténu lze označit jako průměrnou. Příjem je stabilní a signál se chytá docela dobře, ale šlo by to ještě o něco lépe. Mimo to je tablet schopen propojit se s okolními zařízeními prostřednictvím Bluetooth. 
Tablet je vybaven i GPS modulem. V případě tabletu, kterého výrobce profiluje coby zařízení na cesty, je obzvlášť škoda, že k nalezení signálu ze satelitů je zapotřebí opravdu velmi dlouho čekat. V některých zdrojích na Internetu se dokonce dočtete, že GPS modul prostě chybí, možná proto, že se pisatel nedočkal navázání spojení. Když už se tablet nakonec chytí, spojení zůstává stabilní a poloha je určována se slušnou přesností.

Software

Bloatware útočí
Acer Iconia One 7 koupíte s operačním systémem Android verze 4.2 Jelly Bean a po několika updatech této verze se vám rovnou nabídne možnost upgradu na Android 4.4 Kitkat. Je na vás, zda se rozhodnete pro upgrade nebo zůstanete u původní verze. V prvním případě sice získáte novější a celkově atraktivnější systém, ale všechny nesystémové aplikace ztratí právo na zápis na paměťovou kartu. V opačném případě se budete muset smířit s neustálými notifikacemi vybízejícími k instalaci Kitkat. 
Přestože Acer zachoval samotný operační systém v čisté podobě bez vlastních nádstaveb, rozhodně nešetřil na nadílce předinstalovaných aplikací. Bloatwaru je v tomto tabletu víc, než je pěkné. Pokud se rozhodnete vnucené aplikace nepoužívat, nemůžete je odinstalovat bez rootování tabletu. Můžete je jen vypnout v nastavení systému, aby vás neobtěžovaly ustavičnými žádostmi o aktualizaci. Strašit tam ale budou navěky. 
O jakých aplikacích tu vlastně mluvíme? Cloudová úložiště jsou in a kdo nemá cloud, jako by nebyl. Takový musí být názor Aceru, když své zařízení vybavil balíkem cloudových aplikací, které jsou schopny komunikovat pouze s úložištěm Acer Cloud. Kromě stejnojmenné aplikace tu najdeme také souborový manager abFiles, textový procesor abDocuments, galerii abPhoto, aplikaci abMusic pro hudbu a abVideo pro videa. Pro používání všech těchto aplikací musíte mít účet na Acer Cloud. Posuďte sami, stojí-li vám zato si ho zakládat. Výrobce přihodil ještě jednu aplikaci z vlastní dílny. Acer Store je zahraniční e-shop s originálním příslušenstvím pro zařízení Acer. 
Wild Tangent Games a Top HD Games jsou app story s casual hrami, přičemž druhý z nich funguje jen jako odkaz vedoucí na web patřící Gameloftu. Dále tu máme knihovnu pohádek v angličtině iStoryTime, obchod s anglickými audioknihami Audible od Amazonu, čtečku zahraničních placených časopisů Zinio a cestovatelskou aplikaci s nabídkou hotelů Booking.com. Pro drobné práce je k dispozici kancelářský balík Office Suit 7 a McAffee Mobile Security jsou tu pouze ve zkušební verzi. Škoda, aspoň jedno z toho mohli přihodit v plné verzi jako pozornost pro zákazníky. 
Nejméně výtek mám k zahrnutí praktických aplikací jako je počasí AccuWeather, rádio TuneIn, poznámková služba Evernote, úpravna videí Movie Studio, Skype a Astro File Manager. Většina z nich má vcelku širokou uživatelskou základnu a je dost možné, že si je oblíbíte, pokud už je nepoužíváte.
Kdo si dával pozor, napočítal 21 potenciálně zbytečných aplikací. To skutečně nemuselo být. 
Balík všech možných Google služeb, známými a užitečnými aplikacemi počínaje, nepopulárním Kioskem konče, má předinstalované každé zařízení s Androidem bez ohledu na výrobce. 
Všechno ostatní už je samozřejmě jen na vás, tablet vás svým výkonem nezklame, ať už si pro svou činnost vyberete jakékoliv nástroje.

Fotoaparát

Jako by tu nebyl
Pokud se Aceru na Iconii One 7 něco nepodařilo, je to fotoaparát. Možná se právě na něm snažil výrobce ušetřit, aby mohl i přes slušný hardwarový výkon udržet atraktivní cenu. Kdybych recenzovala mobilní telefon, považovala bych slabý foťák za docela podstatný problém. Odpustit takovou chybu tabletu je o něco snazší. Pořizování fotek tabletem je poněkud nepohodlná záležitost, takže je k tomuto účelu používán jen zřídkakdy. Pokud chtěl Acer srazit cenu výrobku, fotoaparát byl asi nejvhodnější součástí, kterou šlo pro tento účel vybrat. 
Hlavní fotoaparát s čočkou umístěnou na zadní straně tabletu v levém horním rohu má rozlišení 2 Mpx. Nedisponuje autofokusem, má tedy pevné zaostření. Nebo spíš rozostření. I při dobrých světelných podmínkách jsou obrázky výrazně rozmazané a silně zašuměné. Podání barev je tristní a neodpovídá realitě. Výsledky připomínají fotky z low-endových telefonů a žádný fotoeditor je nezachrání. Například balkonová květina na fotce dole měla ve skutečnosti jasně oranžovo-žlutou barvu. Focena byla za jasného dne. Obrázek růží jsem taky fotila za dobrých světelných podmínek, ale vznikla z nich nevzhledná barevná mozaika. Přední kamerka  snímá v rozlišení 0,3 Mpx a také to není žádná sláva.
Květ měl ve skutečnosti pomerančovou barvu - foceno venku za jasného dne
 
 
Květy vypadají jako dvojrozměrná barevná mozaika

Shrnutí

Dobrý výkon zastíní nedostatky
Na základě předchozích kapitol si můžeme shrnout, jakým dojmem vlastně Acer Iconia One 7 působí. Jde o jednoduchý tablet, který se nesnaží hrát si na výjimečné hi-tech zařízení. Je to společník do nepohody, kterého se nebudete bát vytáhnout třeba i na zastávce nebo v autobusu a který skvěle padne i do menší ženské nebo dokonce dětské ruky. Kvůli rychlému běhu aplikací se osvědčí jako pohotový zdroj informací, což je u cestovního tabletu velmi vítaný rys. Na druhou stranu nelze vůbec spoléhat na jeho fotoaparát a GPS modul vám poslouží jen když si trpělivě počkáte. Při velmi jasném počasí může být displej o něco hůře čitelný a neohromí vás ani pod střechou. Přesto si na něj většinou při práci s ním nabudete mít proč stěžovat. Iconii One 7 můžete pořídit i začátečníkovi, který se s Androidem dosud neseznámil, a odrostlejší potomek by si s ní taky netrhnul u kamarádů ostudu. Po tabletu pro náročné uživatele se raději poohlédněte ve vyšších cenových kategoriích. Acer Iconia One 7 je důstojným zástupcem tabletů nižší střední třídy a je jasné, že kvalita těchto tabletů má vždy svůj strop. 
 
Klady
+ Výkon
+ Dobře padne do ruky
+ Široký úhel viditelnosti obrazu
+ Čistý Android
+ Cena
+ Pevná konstrukce
Zápory
- Fotoaparát
- Malý rozsah podsvětlení displeje (min. i max.)
- Mírně nevýrazné barvy
- Bloatware
- Pomalejší GPS
- Reproduktory
 
Autor: Jana Kurfürstová
 

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce