Představujeme Ultrabooky

1.6.2014

The good: New slim design; updated hardware with discrete graphics; reasonably priced.

The bad: Some parts of the laptop feels budget; battery life is decent, but not outstanding.

The bottom line: Dell has managed to give a very upscale feel to its mainstream Inspiron 14z, a 14-inch Ultrabook that comfortably juggles price, design, and performance.

Why it's a good deal: Dell has managed to make this mainstream Ultrabook more attractive than its price tag would suggest. The discrete graphics option is also much welcomed.

 

CNET Asia rating: 7.2 stars

The good: Attractive design; backlit keyboard; affordable starting price; Beats Audio.

The bad: Screen resolution is merely adequate; battery life could be better; chassis has some flex.

The bottom line: A snazzy design injects much-needed excitement to this Envy 4 laptop, which otherwise features some fairly standard hardware.

Why it's a good deal: The stylish and affordable HP Envy 4 offers a slightly more capable configuration that includes a discrete graphics chip while still being reasonably light and slim.

4. Lenovo IdeaPad U310

 

The good: Good looking; affordable; good selection of connectors.

The bad: Screen has poor offaxis viewing; no backlit keyboard; keyboard shows some flex; battery life could be better.

The bottom line: The attractive design of the U310 is likely to give it a narrow edge over its rivals, but there isn't too much difference under the hood.

Why it's a good deal: It's not as slim as Lenovo's premium ultraportables, but it looks just as good. The competitive hardware specifications and pricing doesn't hurt either.

5. Sony Vaio T

CNET Asia rating: 6.9 stars

The good: Distinctive industrial design; good selection of ports and connectors; affordable.

The bad: Heavy for its size; thick, ugly bezel; not as slim as competing Ultrabooks; no backlit keyboard; battery life could be better.

The bottom line: Sony's first Ultrabook ports the Vaio design DNA to a surprisingly affordable package, though not without some compromises.

Why it's a good deal: The Japanese company has finally bought its industrial design chops to the Ultrabook category. Despite some quirks, we were pleasantly surprised by the affordable price tag.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce