Představujeme Ultrabooky

1.6.2014

The good: New slim design; updated hardware with discrete graphics; reasonably priced.

The bad: Some parts of the laptop feels budget; battery life is decent, but not outstanding.

The bottom line: Dell has managed to give a very upscale feel to its mainstream Inspiron 14z, a 14-inch Ultrabook that comfortably juggles price, design, and performance.

Why it's a good deal: Dell has managed to make this mainstream Ultrabook more attractive than its price tag would suggest. The discrete graphics option is also much welcomed.

 

CNET Asia rating: 7.2 stars

The good: Attractive design; backlit keyboard; affordable starting price; Beats Audio.

The bad: Screen resolution is merely adequate; battery life could be better; chassis has some flex.

The bottom line: A snazzy design injects much-needed excitement to this Envy 4 laptop, which otherwise features some fairly standard hardware.

Why it's a good deal: The stylish and affordable HP Envy 4 offers a slightly more capable configuration that includes a discrete graphics chip while still being reasonably light and slim.

4. Lenovo IdeaPad U310

 

The good: Good looking; affordable; good selection of connectors.

The bad: Screen has poor offaxis viewing; no backlit keyboard; keyboard shows some flex; battery life could be better.

The bottom line: The attractive design of the U310 is likely to give it a narrow edge over its rivals, but there isn't too much difference under the hood.

Why it's a good deal: It's not as slim as Lenovo's premium ultraportables, but it looks just as good. The competitive hardware specifications and pricing doesn't hurt either.

5. Sony Vaio T

CNET Asia rating: 6.9 stars

The good: Distinctive industrial design; good selection of ports and connectors; affordable.

The bad: Heavy for its size; thick, ugly bezel; not as slim as competing Ultrabooks; no backlit keyboard; battery life could be better.

The bottom line: Sony's first Ultrabook ports the Vaio design DNA to a surprisingly affordable package, though not without some compromises.

Why it's a good deal: The Japanese company has finally bought its industrial design chops to the Ultrabook category. Despite some quirks, we were pleasantly surprised by the affordable price tag.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce