Google se stává virtuálním operátorem nové generace

23.4.2015

Google včera představil „Project Fi“, se kterým chce prorazit ve světě telekomunikací a nabídnout zákazníkům nejlepší připojení k Internetu díky tomu, že se telefony připojí k nejrychlejší partnerské síti k dispozici. Projekt Fi také nabízí férovější vyúčtování.

Zařízení podporující Fi se automaticky připojí k nejrychlejší síti k dispozici, ať už se jedná o mobilní 4Q LTE síť spolupracujících operátorů Sprint a T-Mobile nebo běžnou wi-fi síť.

Pro zapojení do programu budou nyní uživatelé potřebovat Nexus 6, nejnovější vlajkový telefon Googlu, a speciální SIM kartu, která bude umožňovat přechod mezi mobilními sítěmi a nebude na ní vázané telefonní číslo. Díky tomu budou moci uživatelé telefonovat a posílat SMS zprávy i z wi-fi sítí pomocí dalších zařízení.

Za 20 dolarů měsíčně (bez daně) služba nabídne telefonování, SMS, připojení k partnerským wi-fi sítím a roaming. Poté bude úměrně účtovat 10 USD za každý GB dat stažených po celém světě.

Projekt Fi je zajímavým počinem Googlu přinášejícím do jinak oligopolního odvětví telekomunikací více konkurenční soutěže, jelikož operátoři budou soutěžit mezi sebou, aby koncovým zákazníkům poskytli nejrychlejší připojení právě oni. Této vlastnosti projektu Fi využil John Legere, výkonný ředitel T-Mobilu, k popíchnutí konkurenční sítě Sprint, ke které se podle něj zákazníci projektu Fi příliš často nepřipojí, jelikož je síť T-Mobile podle jeho slov rychlejší. Zároveň operátoři budou jednat s jedním zákazníkem se silnějším hlasem, Googlem, který by si tak měl být schopný dojednat výhodnější podmínky.

Na druhou stranu i Google je společností s dominantní pozicí na řadě trhů (především ve vyhledávání), proto bude zajímavé sledovat reakci spotřebitelů, regulátorů i mobilních operátorů, kteří se nebudou chtít nechat zatlačit do pozice pouhého dodavatele připojení, stejně jako hlavních konkurentů - Microsoftu a Applu. První jmenovaná společnost spolu s akvizicí Skype získala i síť 2 mil. placených wi-fi hotspotů, Apple v posledních iPadech používá SIM kartu umožňující přechod mezi operátory změnou nastavení v systému.

Zdroj: Fio, Google, Motorola, The Verge, Bloomberg

 

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce