Google se stává virtuálním operátorem nové generace

23.4.2015

Google včera představil „Project Fi“, se kterým chce prorazit ve světě telekomunikací a nabídnout zákazníkům nejlepší připojení k Internetu díky tomu, že se telefony připojí k nejrychlejší partnerské síti k dispozici. Projekt Fi také nabízí férovější vyúčtování.

Zařízení podporující Fi se automaticky připojí k nejrychlejší síti k dispozici, ať už se jedná o mobilní 4Q LTE síť spolupracujících operátorů Sprint a T-Mobile nebo běžnou wi-fi síť.

Pro zapojení do programu budou nyní uživatelé potřebovat Nexus 6, nejnovější vlajkový telefon Googlu, a speciální SIM kartu, která bude umožňovat přechod mezi mobilními sítěmi a nebude na ní vázané telefonní číslo. Díky tomu budou moci uživatelé telefonovat a posílat SMS zprávy i z wi-fi sítí pomocí dalších zařízení.

Za 20 dolarů měsíčně (bez daně) služba nabídne telefonování, SMS, připojení k partnerským wi-fi sítím a roaming. Poté bude úměrně účtovat 10 USD za každý GB dat stažených po celém světě.

Projekt Fi je zajímavým počinem Googlu přinášejícím do jinak oligopolního odvětví telekomunikací více konkurenční soutěže, jelikož operátoři budou soutěžit mezi sebou, aby koncovým zákazníkům poskytli nejrychlejší připojení právě oni. Této vlastnosti projektu Fi využil John Legere, výkonný ředitel T-Mobilu, k popíchnutí konkurenční sítě Sprint, ke které se podle něj zákazníci projektu Fi příliš často nepřipojí, jelikož je síť T-Mobile podle jeho slov rychlejší. Zároveň operátoři budou jednat s jedním zákazníkem se silnějším hlasem, Googlem, který by si tak měl být schopný dojednat výhodnější podmínky.

Na druhou stranu i Google je společností s dominantní pozicí na řadě trhů (především ve vyhledávání), proto bude zajímavé sledovat reakci spotřebitelů, regulátorů i mobilních operátorů, kteří se nebudou chtít nechat zatlačit do pozice pouhého dodavatele připojení, stejně jako hlavních konkurentů - Microsoftu a Applu. První jmenovaná společnost spolu s akvizicí Skype získala i síť 2 mil. placených wi-fi hotspotů, Apple v posledních iPadech používá SIM kartu umožňující přechod mezi operátory změnou nastavení v systému.

Zdroj: Fio, Google, Motorola, The Verge, Bloomberg

 

Zpět na přehled článků

Aktuality

Acer vylepšuje svou řadu konvertibilních notebooků Spin

6.1.2020

Společnost Acer představila ve své populární řadě konvertibilních notebooků nové modernizované modely Spin 5 a Spin 3.

 

Konvertibilní notebooky ConceptD

5.1.2020

Společnost Acer dnes rozšířila své řady počítačů ConceptD určených pro tvůrce o nové konvertibilní notebooky a výkonné pracovní stanice s operačním systémem Windows 10.

Nejzajímavější notebooky roku 2019

4.1.2020

Už příští týden se roztrhne pytel s novými notebooky, které budou k vidění na veletrhu CES v americkém Las Vegas. 

Acer TravelMate P6 a TravelMate P2

3.1.2020

Notebooky řady TravelMate P6 a TravelMate P2 se mohou pochlubit procesory Intel Core i7 desáté generace

První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce