Google se stává virtuálním operátorem nové generace

23.4.2015

Google včera představil „Project Fi“, se kterým chce prorazit ve světě telekomunikací a nabídnout zákazníkům nejlepší připojení k Internetu díky tomu, že se telefony připojí k nejrychlejší partnerské síti k dispozici. Projekt Fi také nabízí férovější vyúčtování.

Zařízení podporující Fi se automaticky připojí k nejrychlejší síti k dispozici, ať už se jedná o mobilní 4Q LTE síť spolupracujících operátorů Sprint a T-Mobile nebo běžnou wi-fi síť.

Pro zapojení do programu budou nyní uživatelé potřebovat Nexus 6, nejnovější vlajkový telefon Googlu, a speciální SIM kartu, která bude umožňovat přechod mezi mobilními sítěmi a nebude na ní vázané telefonní číslo. Díky tomu budou moci uživatelé telefonovat a posílat SMS zprávy i z wi-fi sítí pomocí dalších zařízení.

Za 20 dolarů měsíčně (bez daně) služba nabídne telefonování, SMS, připojení k partnerským wi-fi sítím a roaming. Poté bude úměrně účtovat 10 USD za každý GB dat stažených po celém světě.

Projekt Fi je zajímavým počinem Googlu přinášejícím do jinak oligopolního odvětví telekomunikací více konkurenční soutěže, jelikož operátoři budou soutěžit mezi sebou, aby koncovým zákazníkům poskytli nejrychlejší připojení právě oni. Této vlastnosti projektu Fi využil John Legere, výkonný ředitel T-Mobilu, k popíchnutí konkurenční sítě Sprint, ke které se podle něj zákazníci projektu Fi příliš často nepřipojí, jelikož je síť T-Mobile podle jeho slov rychlejší. Zároveň operátoři budou jednat s jedním zákazníkem se silnějším hlasem, Googlem, který by si tak měl být schopný dojednat výhodnější podmínky.

Na druhou stranu i Google je společností s dominantní pozicí na řadě trhů (především ve vyhledávání), proto bude zajímavé sledovat reakci spotřebitelů, regulátorů i mobilních operátorů, kteří se nebudou chtít nechat zatlačit do pozice pouhého dodavatele připojení, stejně jako hlavních konkurentů - Microsoftu a Applu. První jmenovaná společnost spolu s akvizicí Skype získala i síť 2 mil. placených wi-fi hotspotů, Apple v posledních iPadech používá SIM kartu umožňující přechod mezi operátory změnou nastavení v systému.

Zdroj: Fio, Google, Motorola, The Verge, Bloomberg

 

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce