Herní ultrabook Aspire Timeline U M5

21.9.2012

Acer ukázal, že umí dělat opravdu zajímavé počítače ještě dříve, než v Berlíně představil novinky pro vánoční trh. Aspire Timeline U M5 ve variantě 481TG-53316G12Mass ve své třídě v podstatě nemá konkurenci. Do specifikací ultrabooku se vešel i s DVD mechanikou a výkonnou grafickou kartou, díky které bez problému zastane roli hlavního domácího počítače i pracovního notebooku. Kromě základní kombinace nové generace procesorů Intel se špičkovou mobilní grafickou kartou nabízí Acer i milé drobnosti – úzký rámeček displeje nebo slušnou podsvícenou klávesnici pro pohodlnější práci v noci nebo v letadle.Ultrabook Acer Aspire Timeline M5 na stole v kancelari

Cenu Acer stlačil zejména na displeji, podobně drahé notebooky mají často displej s lepším rozlišením než je pouhých 1366x768 bodů. Dojem Acer trochu vylepšuje již zmíněným tenkým rámečkem, který notebooku dodává na eleganci, a obstojnými pozorovacími úhly – na levný TN panel. Náročného uživatele nepotěší ani méně citlivý touchpad ve srovnání s Macbooky a otravný „zkušební“ software. Jenže pokud chcete opravdu výkonný počítač, který se dá ještě snadno přenášet, moc na výběr nemáte

 

Na první pohled Acer M5 nepůsobí ani jako ultrabook ani jako zajímavý počítač. Šedá barva působí usedle a rozměr počítače kvůli 14“ displeji nenaznačuje, že by mohlo jít o ultrabook. Když ale Timeline U M5 posadíte vedle „normálního“ notebooku, je rozdíl očividný – 2 centimetry „tloušťky“ jsou nakonec docela málo. O to více pak překvapí, že Acer do notebooku dostal i DVD vypalovací mechaniku. Z hlediska designu lze vytknou hlavně umístění konektorů stejně jako u ultrabooků řady Aspire S3. zadní strana notebooku není pro USB porty optimální

 

Výbava pro náročné

Hardwarové vybavení notebooku je naopak povedené. Procesor i5 3317UM z nové generace Ivy Bridge doplňuje nadstandardních 6 GB operační paměti a hlavně SSD úložiště s kapacitou 128 GB. Acer nabízí i jiné varianty, o něco levnější, s tradičním pevným diskem, ale SSD znamená obrovský rozdíl v rychlosti práce s aplikacemi a velkými daty – třeba při načítání videohry do operační paměti.

Přítomnost DVD mechaniky je překvapivá, ale z pohledu zacílení počítače na hráče dává smysl – digitální distribuce her v Česku zatím tvoří menšinu v řádech jednotek procent, takže většina legálně pořízených her je stále na DVD. Herní grafickou kartu potom doplňuje ještě integrovaný čip Intelu, který je aktivní v běžném provozu pro zvýšení výdrže notebooku při provozu na baterii. Výkon grafického čipu HD 4000 je dostatečný i pro zrychlení běhu webových aplikací. 

V pracovním nasazení uživatel ocení hlavně podsvícenou klávesnici, které musí odpustit „bakelitový“ zvuk na levé straně, kde se skrývá DVD mechanika. Ani touchpad není nejhorší, zvládá posun stránek tažením dvou prstů i gesta pro zvětšování a zmenšování obrázků, jen mu chybí možnost ťuknutí dvěma prsty pro vyvolání kontextové nabídky. Tlačítka touchpadu jsou potom zbytečně tuhá, ale na to se dá zvyknout.

Nejen pro hráče dostatečné

Herní výkon jsme otestovali na hře Guild Wars 2, a bylo to milé překvapení. I v plném nastavení detailů s vyhlazováním hran 3D objektů karta ve spolupráci s procesorem udržela počet snímků za sekundu kolem 30, to znamená plynulé hraní. Při snížení detailů je možné hrát i ve FullHD na připojeném externím monitoru. A samozřejmě lze počítač použít pro jakoukoliv práci včetně střihu videa.

I po několika hodinách hraní notebook nehlásil žádné problémy s přehříváním, a to i v teplých dnech babího léta – zadní část notebooku byla na dotyk hodně teplá, ale klávesnice nehřála (a při hraní má notebook na klíně málokdo). Spotřeba ve 3D režimu naopak hodně zahýbá s baterií, která jinak vydrží v běžném provozu kolem pěti hodin.

Jednoznačnou chválu si zaslouží zvukový subsystém – zatímco u spousty počítačů je těžké pochopit, proč mají na sobě nálepky se jmény slavných audio značek, Acer vsadil na certifikaci Dolby Home Theater a výsledkem je dostatečně hlasitý (hodně hlasitý) zvuk, který adekvátně doplní herní seance i sledování filmů. O věrnosti reprodukce je samozřejmě zbytečné mluvit, basy vás neohromí, ale to od notebooku asi nikdo nečeká.

Aspire TimelineUltra M5 (M5-481TG-53316G12Mass)
Herní počítač s certifikací Intel Ultrabook

Procesor: Intel Core i5 3317UM (Ivy Bridge)
Operační paměť: 6 GB
HDD: 128 GB SSD
Grafika: GeForce GT 640M LE + Intel HD 4000
Displej: LCD 14“ 1366x768
Rozměry: 340 × 245 × 20,7 mm
Hmotnost: 2 kg
Cena: 24 990 Kč s DPH

Líbilo se nám
Poměr cena/výbava
Dílenské zpracování

Nelíbilo se nám
Displej je zastaralý
Porty na zadní hraně přístroje

Zdroj: iHned.cz

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce