Herní ultrabook Aspire Timeline U M5

21.9.2012

Acer ukázal, že umí dělat opravdu zajímavé počítače ještě dříve, než v Berlíně představil novinky pro vánoční trh. Aspire Timeline U M5 ve variantě 481TG-53316G12Mass ve své třídě v podstatě nemá konkurenci. Do specifikací ultrabooku se vešel i s DVD mechanikou a výkonnou grafickou kartou, díky které bez problému zastane roli hlavního domácího počítače i pracovního notebooku. Kromě základní kombinace nové generace procesorů Intel se špičkovou mobilní grafickou kartou nabízí Acer i milé drobnosti – úzký rámeček displeje nebo slušnou podsvícenou klávesnici pro pohodlnější práci v noci nebo v letadle.Ultrabook Acer Aspire Timeline M5 na stole v kancelari

Cenu Acer stlačil zejména na displeji, podobně drahé notebooky mají často displej s lepším rozlišením než je pouhých 1366x768 bodů. Dojem Acer trochu vylepšuje již zmíněným tenkým rámečkem, který notebooku dodává na eleganci, a obstojnými pozorovacími úhly – na levný TN panel. Náročného uživatele nepotěší ani méně citlivý touchpad ve srovnání s Macbooky a otravný „zkušební“ software. Jenže pokud chcete opravdu výkonný počítač, který se dá ještě snadno přenášet, moc na výběr nemáte

 

Na první pohled Acer M5 nepůsobí ani jako ultrabook ani jako zajímavý počítač. Šedá barva působí usedle a rozměr počítače kvůli 14“ displeji nenaznačuje, že by mohlo jít o ultrabook. Když ale Timeline U M5 posadíte vedle „normálního“ notebooku, je rozdíl očividný – 2 centimetry „tloušťky“ jsou nakonec docela málo. O to více pak překvapí, že Acer do notebooku dostal i DVD vypalovací mechaniku. Z hlediska designu lze vytknou hlavně umístění konektorů stejně jako u ultrabooků řady Aspire S3. zadní strana notebooku není pro USB porty optimální

 

Výbava pro náročné

Hardwarové vybavení notebooku je naopak povedené. Procesor i5 3317UM z nové generace Ivy Bridge doplňuje nadstandardních 6 GB operační paměti a hlavně SSD úložiště s kapacitou 128 GB. Acer nabízí i jiné varianty, o něco levnější, s tradičním pevným diskem, ale SSD znamená obrovský rozdíl v rychlosti práce s aplikacemi a velkými daty – třeba při načítání videohry do operační paměti.

Přítomnost DVD mechaniky je překvapivá, ale z pohledu zacílení počítače na hráče dává smysl – digitální distribuce her v Česku zatím tvoří menšinu v řádech jednotek procent, takže většina legálně pořízených her je stále na DVD. Herní grafickou kartu potom doplňuje ještě integrovaný čip Intelu, který je aktivní v běžném provozu pro zvýšení výdrže notebooku při provozu na baterii. Výkon grafického čipu HD 4000 je dostatečný i pro zrychlení běhu webových aplikací. 

V pracovním nasazení uživatel ocení hlavně podsvícenou klávesnici, které musí odpustit „bakelitový“ zvuk na levé straně, kde se skrývá DVD mechanika. Ani touchpad není nejhorší, zvládá posun stránek tažením dvou prstů i gesta pro zvětšování a zmenšování obrázků, jen mu chybí možnost ťuknutí dvěma prsty pro vyvolání kontextové nabídky. Tlačítka touchpadu jsou potom zbytečně tuhá, ale na to se dá zvyknout.

Nejen pro hráče dostatečné

Herní výkon jsme otestovali na hře Guild Wars 2, a bylo to milé překvapení. I v plném nastavení detailů s vyhlazováním hran 3D objektů karta ve spolupráci s procesorem udržela počet snímků za sekundu kolem 30, to znamená plynulé hraní. Při snížení detailů je možné hrát i ve FullHD na připojeném externím monitoru. A samozřejmě lze počítač použít pro jakoukoliv práci včetně střihu videa.

I po několika hodinách hraní notebook nehlásil žádné problémy s přehříváním, a to i v teplých dnech babího léta – zadní část notebooku byla na dotyk hodně teplá, ale klávesnice nehřála (a při hraní má notebook na klíně málokdo). Spotřeba ve 3D režimu naopak hodně zahýbá s baterií, která jinak vydrží v běžném provozu kolem pěti hodin.

Jednoznačnou chválu si zaslouží zvukový subsystém – zatímco u spousty počítačů je těžké pochopit, proč mají na sobě nálepky se jmény slavných audio značek, Acer vsadil na certifikaci Dolby Home Theater a výsledkem je dostatečně hlasitý (hodně hlasitý) zvuk, který adekvátně doplní herní seance i sledování filmů. O věrnosti reprodukce je samozřejmě zbytečné mluvit, basy vás neohromí, ale to od notebooku asi nikdo nečeká.

Aspire TimelineUltra M5 (M5-481TG-53316G12Mass)
Herní počítač s certifikací Intel Ultrabook

Procesor: Intel Core i5 3317UM (Ivy Bridge)
Operační paměť: 6 GB
HDD: 128 GB SSD
Grafika: GeForce GT 640M LE + Intel HD 4000
Displej: LCD 14“ 1366x768
Rozměry: 340 × 245 × 20,7 mm
Hmotnost: 2 kg
Cena: 24 990 Kč s DPH

Líbilo se nám
Poměr cena/výbava
Dílenské zpracování

Nelíbilo se nám
Displej je zastaralý
Porty na zadní hraně přístroje

Zdroj: iHned.cz

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce