Hewlett-Packard opět vzbuzuje závist

13.5.2012

HP pořádá každoročně Global Influencer Summit v Šanghaji, kde představuje nové produkty, rekapituluje úspěšnost svých výrobků a odhaluje plány dalšího směřování výzkumů. Letos HP ukázal, že nezůstal o krok pozadu, a uvedl čtyři kompaktní lehké notebooky - tři se řadí k již zavedené sérii Envy a jeden patří do špičkové profesionální řady EliteBook.

Přestože zařízení, které chce být považováno za ultrabook, musí splňovat mnohá (a většinou drahá) kritéria, HP se nevzdal svého dobrého zvyku a umožnil zákazníkovi zvolit si konfiguraci komponent. Z možnosti volby levnějšího HDD úložiště, procesoru s vyššími nároky na baterii nebo procesoru od AMD vyplývá, že představeným výrobkům nelze vždy říkat ultrabook. HP tedy přišel s dalším názvem - sleekbook (sleek = elegantní). Je věcí názoru, jestli je to potřebné a inteligentní označení; jen doufejme, že brzy nebude každý výrobce prodávat nějaký jiný *book. U všech třech představených notebooků Envy zajišťují kvalitní reproduktory zvuk splňující nejmodernější standard Beats Audio. Všechny notebooky pak slibují výdrž baterie kolem 8 až 9 hodin.

Envy 4t

Cena tohoto 19,8 mm tenkého stříbrného nebo černo-červeného krasavce začíná na $699 (tj. zhruba 13 600 Kč). V základní ceně je zahrnuta 4GB 1600MHz DDR3 paměť, 500GB harddisk a procesor Intel Core i3 druhé generace se slušnou integrovanou grafikou. Lze si připlatit za vylepšení v podobě vyššího modelu procesoru Intel Core i5 nebo za dedikovanou 2GB grafickou kartu Radeon HD 7670M. Za $50 (necelou tisícovku) si budete moci doplnit pevný disk rychlejší 32GB mSSD komponentou a výsledek hrdě označit za skutečný ultrabook.

Lesklý displej má úhlopříčku 14” s rozlišením 1366 x 768 px a jasným LED podsvícením. Podsvícení bude možné přikoupit i ke klávesnici, jejíž okolí je z kartáčovaného hliníku stejně jako víko celého notebooku. Těšme se tedy na zdálky se vyjímající škrábance. Spodní stranu tvoří na dotek jemný plast a skleněný touchpad už ani nemůže být jiný než multidotykový. Váha se pohybuje kolem 1,4 kg v závislosti na zvolené konfiguraci.

Envy 6t

Až na 15,6” úhlopříčku displeje se Envy 6t od Envy 4t příliš neliší. Nejskromnější sestava s Intel Core i5, 4GB RAM a integrovanou grafikou přijde na $799 (tj. necelých 15 600 Kč). Už tato konfigurace patří mezi ultrabooky - v ceně je zahrnuta 32GB mSSD Hard Drive Acceleration Cache. Za dedikovanou grafiku AMD 2GB Radeon HD 7670M bude třeba přihodit $50. Ke stávajícímu 500GB klasickému pevnému disku lze přikoupit 128GB mSSD - pro tohle vylepšení však bude třeba sáhnout do kapsy o něco hlouběji a vytáhnout v přepočtu skoro tři tisíce korun. Hmotnost se bude v závislosti na zvolených komponentách pohybovat kolem 2.1 kg. Ke konci června se začnou prodávat i varianty s procesorem AMD v cenách začínajících na zajímavých $599 (zhruba 11 700 Kč).

Envy Spectre XT

Model Envy Spectre XT se řadí o třídu výše než Envy 4t a 6t. HP jím navazuje na svůj skleněný notebook Spectre 14. Kvůli zjevným nevýhodám skla - vysoké hmotnosti a věčné upatlanosti - byl tentokrát zvolen kartáčovaný hliník. Toto provedení možná nepůsobí na obrázcích tak ohromujícím dojmem, ale o to lépe bude vypadat ve skutečném světě, kde se zkrátka občas stane, že na notebook někdo sáhne.

LED diodami podsvětlený displej o úhlopříčce 13,3” s rozlišením 1366 x 768 px napovídá, že půjde o menší zařízení než výše jmenované modely. Při hloubce pouhých 14.5 mm by hmotnost neměla překročit 1.4 kg. Kdekdo už si stihnul rýpnout, že se Spectre XT nápadně podobá MacBooku Air. Pozoruhodná štíhlost nebyla na překážku umístění dostatečného množství konektorů. Některé minimalistické notebooky oželí přítomnost poněkud rozměrného Ethernetového portu a nutí uživatele pořídit si redukci pro USB. U Spectre XT není nic takového třeba - při možnosti drátového připojení lze vyklopit plnohodnotný LAN konektor, který při běžném přenášení po venku není vidět. Kromě nezbytných USB portů nechybí HDMI konektor a slot pro SDXC karty.

Spectre XT je ultrabook, který dal definitivně sbohem rotačním harddiskům a spoléhá se výhradně na 128GB nebo 256GB SSD. Použití SSD umožnilo aplikaci Rapid Start Technology od Intelu, která slibuje extrémně rychlé nabootování operačního systému. HP zde také uplatnil svou novou technologii CoolSense, která (jak už název napovídá) zdokonaluje automatiku chlazení a pomáhá šetřit energii.

HP Envy Spectre XT bude k prodeji od začátku června od $999 (kol. 19 500 Kč). Zákazníci se mohou těšit na bonus v podobě plných verzí Adobe Photoshop Elements a Premiere Elements.

EliteBook Folio 9470m

A nakonec něco seriózního pro profesionály, kteří si na nově představený business ultrabook budou muset počkat nejdéle, a to až do října. Elitní 14” Folio bude při tloušťce 19 mm dosahovat hmotnosti 1,63 kg. Jako správný notebook určený pro mnohostranné profesionální použití disponuje řadou konektorů (VGA, DisplayPort, plnohodnotný Ethernet port a tři USB 3.0 konektory) a bezpečnostních prvků (Smart card reader, čtečka otisků prstů, Trusted Platform Module chip a technologie vPro security od Intelu).

Srdcem Folia 9470m je ULV (ultra-low voltage) procesor Intel Core třetí generace (i7, i5 nebo i3), bleskový start systému zajišťuje technologie Flash Cache nebo samozřejmě SSD a maximální připravenost kdykoliv vyrazit do terénu podporuje možnost snadné výměny baterie. Ultrabook se také chlubí vysokou kompatibilitou s různými technologiemi síťového připojení včetně mobilního 3G a 4G. Firmy za tuto nádheru pro své šéfy a hodné zaměstnance zaplatí $1149 (tj. něco přes 22 400 Kč).

 

 

Jana Kurürstová, ultrabook.cz

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce