INTEL - cena výroby čipů by mohla klesnout až o 40 %.

11.7.2012

Intel Copr. (NASDAQ: INTC ) Největší výrobce počítačových čipů na světě. Začátkem týdne oznámil, že v následujících letech investuje až 4,1 mld. US dolarů do německé společnosti ASML Holding, která se zabývá fotolitografií, tedy procesem opracování tenkých vrstev materiálu na waferu do potřebných tvarů v řádu nanometrových rozměrů.

Cílem investice je vyvinout technologie budoucnosti, které bude potřeba pro větší až 450 mm wafery. Tyto materiály se očekávají používat od roku kolem 2014. Technologové počítají, že z důvodu větší velikosti by pak mohla cena výroby čipů klesnout až o 30 až 40 %.

Pak by v technologii výroby byla nutní změna v oblasti pokročilejších litografií na bázi "extreme eltraviolet"(EUV), která nabízí vlnovou délku 13,5 nm. Podle znalců v oblasti vývoje by se tato technologie mohla objevit nejdříve po několikaletém testování. Obě technologie by pak měly být běžné používány ve výrobě někdy kolem roku 2020.

Na trhu by se technologie projevila o něco později nižší cenou procesorů a tím i počítačů. Intel by tím mohl upevnit své dominantní postavení vůči AMD a Nvidii.

Zdroj: eAkcie.cz

Zpět na přehled článků

Aktuality

Acer vylepšuje svou řadu konvertibilních notebooků Spin

6.1.2020

Společnost Acer představila ve své populární řadě konvertibilních notebooků nové modernizované modely Spin 5 a Spin 3.

 

Konvertibilní notebooky ConceptD

5.1.2020

Společnost Acer dnes rozšířila své řady počítačů ConceptD určených pro tvůrce o nové konvertibilní notebooky a výkonné pracovní stanice s operačním systémem Windows 10.

Nejzajímavější notebooky roku 2019

4.1.2020

Už příští týden se roztrhne pytel s novými notebooky, které budou k vidění na veletrhu CES v americkém Las Vegas. 

Acer TravelMate P6 a TravelMate P2

3.1.2020

Notebooky řady TravelMate P6 a TravelMate P2 se mohou pochlubit procesory Intel Core i7 desáté generace

První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce