Jak předcházet poruchám notebooků a ultrabooků?

25.3.2014

Žádná věc nemůže fungovat správně a dlouho, aniž byste se o ni starali. V případě notebooků to platí dvojnásob. Pokud chcete, aby si váš počítač udržel dobrý výkon po co možná nejdelší dobu, musíte se o něj pravidelně starat. Stačí, když budete dodržovat jednoduché úkony, které si popíšeme v tomto článku.

Údržba hardwaru a ostatních pevných částí

Základem je správná péče o hardware a ostatní pevné části notebooku. Nutné je především odstraňovat prach. Prach se vnitřních útrobách usazuje rychle a jeho odstraňování byste měli provádět minimálně jednou za měsíc. Pokud je vrstva velká, může dokonce nastat zkrat. V tomto případě jsou následné opravy notebooků opravdu složité. Prach můžete s notebooku odstranit pomocí speciálního malého kompresoru. Počítač postavíte na stranu a spustíte kompresor. Tlak vzduchu jemné částečky prachu dostane ven. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat ventilátorům. Prach na nich usazený může být příčinou jejich zvýšené hlučnosti. Pravidelně otírejte také plochu monitoru a také touchpad. Nepoužívejte ale vodu, vhodné jsou pouze speciální přípravky pro čištění pc

Pro údržbu softwaru se nabízí několik možnostífotografie ruce opraváře opravující notebook

Pravidelně se musíte starat i o software. Nejlepší je, pokud v notebooku budete mít jen ty programy, které skutečně používáte. Jednou za půl roku proveďte defragmentaci disku. Opravám se vyhnete i v případě, pokud budete používat dobrý antivirový program. Nestahujte žádné pochybné soubory. Počítač je také nutné čistit od dočasných souborů. S tím může pomoci například program CCleaner. Další zajímavé programy najdete zde.

 

Když vaše snaha nestačí

Pokud zjistíte na vašem počítači závadu, kontaktujte odborný servis. Může to být Asus servis či kterýkoliv jiný. Lepší je, kdy se servis specializuje na danou značku, většinou totiž může nabídnout i originální náhradní díly Asus. Pamatujte si, že dobrý servis vám vždy sdělí cenu opravy předem!

Autor: P. Kliment, redakce Ultrabook.cz

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce