Jak předcházet poruchám notebooků a ultrabooků?

25.3.2014

Žádná věc nemůže fungovat správně a dlouho, aniž byste se o ni starali. V případě notebooků to platí dvojnásob. Pokud chcete, aby si váš počítač udržel dobrý výkon po co možná nejdelší dobu, musíte se o něj pravidelně starat. Stačí, když budete dodržovat jednoduché úkony, které si popíšeme v tomto článku.

Údržba hardwaru a ostatních pevných částí

Základem je správná péče o hardware a ostatní pevné části notebooku. Nutné je především odstraňovat prach. Prach se vnitřních útrobách usazuje rychle a jeho odstraňování byste měli provádět minimálně jednou za měsíc. Pokud je vrstva velká, může dokonce nastat zkrat. V tomto případě jsou následné opravy notebooků opravdu složité. Prach můžete s notebooku odstranit pomocí speciálního malého kompresoru. Počítač postavíte na stranu a spustíte kompresor. Tlak vzduchu jemné částečky prachu dostane ven. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat ventilátorům. Prach na nich usazený může být příčinou jejich zvýšené hlučnosti. Pravidelně otírejte také plochu monitoru a také touchpad. Nepoužívejte ale vodu, vhodné jsou pouze speciální přípravky pro čištění pc

Pro údržbu softwaru se nabízí několik možnostífotografie ruce opraváře opravující notebook

Pravidelně se musíte starat i o software. Nejlepší je, pokud v notebooku budete mít jen ty programy, které skutečně používáte. Jednou za půl roku proveďte defragmentaci disku. Opravám se vyhnete i v případě, pokud budete používat dobrý antivirový program. Nestahujte žádné pochybné soubory. Počítač je také nutné čistit od dočasných souborů. S tím může pomoci například program CCleaner. Další zajímavé programy najdete zde.

 

Když vaše snaha nestačí

Pokud zjistíte na vašem počítači závadu, kontaktujte odborný servis. Může to být Asus servis či kterýkoliv jiný. Lepší je, kdy se servis specializuje na danou značku, většinou totiž může nabídnout i originální náhradní díly Asus. Pamatujte si, že dobrý servis vám vždy sdělí cenu opravy předem!

Autor: P. Kliment, redakce Ultrabook.cz

Zpět na přehled článků

Aktuality

Acer vylepšuje svou řadu konvertibilních notebooků Spin

6.1.2020

Společnost Acer představila ve své populární řadě konvertibilních notebooků nové modernizované modely Spin 5 a Spin 3.

 

Konvertibilní notebooky ConceptD

5.1.2020

Společnost Acer dnes rozšířila své řady počítačů ConceptD určených pro tvůrce o nové konvertibilní notebooky a výkonné pracovní stanice s operačním systémem Windows 10.

Nejzajímavější notebooky roku 2019

4.1.2020

Už příští týden se roztrhne pytel s novými notebooky, které budou k vidění na veletrhu CES v americkém Las Vegas. 

Acer TravelMate P6 a TravelMate P2

3.1.2020

Notebooky řady TravelMate P6 a TravelMate P2 se mohou pochlubit procesory Intel Core i7 desáté generace

První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce