Jak předcházet poruchám notebooků a ultrabooků?

25.3.2014

Žádná věc nemůže fungovat správně a dlouho, aniž byste se o ni starali. V případě notebooků to platí dvojnásob. Pokud chcete, aby si váš počítač udržel dobrý výkon po co možná nejdelší dobu, musíte se o něj pravidelně starat. Stačí, když budete dodržovat jednoduché úkony, které si popíšeme v tomto článku.

Údržba hardwaru a ostatních pevných částí

Základem je správná péče o hardware a ostatní pevné části notebooku. Nutné je především odstraňovat prach. Prach se vnitřních útrobách usazuje rychle a jeho odstraňování byste měli provádět minimálně jednou za měsíc. Pokud je vrstva velká, může dokonce nastat zkrat. V tomto případě jsou následné opravy notebooků opravdu složité. Prach můžete s notebooku odstranit pomocí speciálního malého kompresoru. Počítač postavíte na stranu a spustíte kompresor. Tlak vzduchu jemné částečky prachu dostane ven. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat ventilátorům. Prach na nich usazený může být příčinou jejich zvýšené hlučnosti. Pravidelně otírejte také plochu monitoru a také touchpad. Nepoužívejte ale vodu, vhodné jsou pouze speciální přípravky pro čištění pc

Pro údržbu softwaru se nabízí několik možnostífotografie ruce opraváře opravující notebook

Pravidelně se musíte starat i o software. Nejlepší je, pokud v notebooku budete mít jen ty programy, které skutečně používáte. Jednou za půl roku proveďte defragmentaci disku. Opravám se vyhnete i v případě, pokud budete používat dobrý antivirový program. Nestahujte žádné pochybné soubory. Počítač je také nutné čistit od dočasných souborů. S tím může pomoci například program CCleaner. Další zajímavé programy najdete zde.

 

Když vaše snaha nestačí

Pokud zjistíte na vašem počítači závadu, kontaktujte odborný servis. Může to být Asus servis či kterýkoliv jiný. Lepší je, kdy se servis specializuje na danou značku, většinou totiž může nabídnout i originální náhradní díly Asus. Pamatujte si, že dobrý servis vám vždy sdělí cenu opravy předem!

Autor: P. Kliment, redakce Ultrabook.cz

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce