Klasické tablety vytlačuj zařízení 2 v 1

26.5.2016

Před zhruba 3-4 lety tablety začaly jako žhavé elektronické zboží a věštila se jim budoucnost vedle smartphonů. Zisky výrobcům rostly poměrně dlouhou dobu. Situace je dnes ovšem jiná jiná, výrobci hlásí, že produkce klasických tabletů klesá. Zveřejněná data IDC ukazují, že počet prodaných tabletů ve 4 kvartálu roku 2015 celosvětově klesl na 65,9 mil. kusů a trh s tablety zaznamenal meziroční propad -13,7 %.

Celkem bylo prodáno v roce 2015 prodáno 206,8 mil. tabletů což představuje meziroční propad -10,1 %. IDC dále ve svém výhledu pro zpravodajskou agenturu Bloomberg uvádí, že trh s klasickými tablety se v roce 2016 dále propadne o dalších -5,9 % na zhruba 195 mil. prodaných kusů.

Analytici tento propad přičítají především dvěma hlavním faktorům trhu s elektronkou. Jeden z faktorů je stále rostoucí počet smartphonů. Mobily mají stále větší displeje a pozvolna přecházejí do skupiny phabletů.

Zařízení Phablet je přenosné zařízení podobné smartphonu. Má dotykovým displejem a kombinuje funkce tabletu a smartphonu. Phablety mají na rozdíl od většiny smartphonů větší displej, ale jeho velikost je maximálně jako nejmenší tablety, tedy mezi 5 až 7 palci. Samotné označení phablet je spojením slov phone a tablet.

Grafu ukazuje počet prodaných iPadů od Apple. Zdroj Bloomberg

Druhý faktorem které kazí prodej tabletů jsou notebooky, lépe řečeno malé ultrabooky nazývané 2 v1. Tyto notebooky mají úzké tělo jako ultrabooky a navíc mají oddělitelný displej, který fakticky funguje jako tablet. Oddělený displej lze jednoduše odtrhnutím odejmout a používat ho jako klasický tablet. Tento trend bude trápit některé výrobce jednotlivých součástek, pravdpodobně do 2-3 let budou bez práce, pokud se nepřeorientují na notebooky 2 v 1.

Notebooky 2 v 1 zažívají prodejní boom, dle odhadů IDC budou prodeje dosahovat letošních 16,6 mil. ks na ohromujicích 63,8 mil. kusů v do roku 2020. Šéf výzkumu trhu tabletů Philipp Bouchard uvedl , že prodeje mohou růst ještě více až na úroveň ultrabooků a do několika let nahradí zcela klasické notebooky u kterých nejde displej odejmout.

Odhady se nemusí příliš mýlit protože zařízení 2 v 1 se stále vylepšují a již představují samostatný segment mezi notebooky. Mnoho výrobců elektroniky tak prevděpodobně zaměří vývojové práce do tohoto segment, protože budou chtít participovat na růstu, což znamená nové investice do výrobních linek.

Analytici spekulují jaké displeje budou mít v nejbližší době největší úspěch. Výkon budou zvyšovat také tablety a smartphony. Vývoj uzce souvisí s pohodlím práce a fyzickou velikostí klávesnice. Klávesnice býví nejčastější komplikací v miniaturizaci elektronických zařízení obecně.

Dle odhadů zástupců IDC se podíl Androidu bude snižovat na úkor Windows od Microsoftu.

Redakce Ultrabook.cz

 

Zpět na přehled článků

Aktuality

Acer vylepšuje svou řadu konvertibilních notebooků Spin

6.1.2020

Společnost Acer představila ve své populární řadě konvertibilních notebooků nové modernizované modely Spin 5 a Spin 3.

 

Konvertibilní notebooky ConceptD

5.1.2020

Společnost Acer dnes rozšířila své řady počítačů ConceptD určených pro tvůrce o nové konvertibilní notebooky a výkonné pracovní stanice s operačním systémem Windows 10.

Nejzajímavější notebooky roku 2019

4.1.2020

Už příští týden se roztrhne pytel s novými notebooky, které budou k vidění na veletrhu CES v americkém Las Vegas. 

Acer TravelMate P6 a TravelMate P2

3.1.2020

Notebooky řady TravelMate P6 a TravelMate P2 se mohou pochlubit procesory Intel Core i7 desáté generace

První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce