Klasické tablety vytlačuj zařízení 2 v 1

26.5.2016

Před zhruba 3-4 lety tablety začaly jako žhavé elektronické zboží a věštila se jim budoucnost vedle smartphonů. Zisky výrobcům rostly poměrně dlouhou dobu. Situace je dnes ovšem jiná jiná, výrobci hlásí, že produkce klasických tabletů klesá. Zveřejněná data IDC ukazují, že počet prodaných tabletů ve 4 kvartálu roku 2015 celosvětově klesl na 65,9 mil. kusů a trh s tablety zaznamenal meziroční propad -13,7 %.

Celkem bylo prodáno v roce 2015 prodáno 206,8 mil. tabletů což představuje meziroční propad -10,1 %. IDC dále ve svém výhledu pro zpravodajskou agenturu Bloomberg uvádí, že trh s klasickými tablety se v roce 2016 dále propadne o dalších -5,9 % na zhruba 195 mil. prodaných kusů.

Analytici tento propad přičítají především dvěma hlavním faktorům trhu s elektronkou. Jeden z faktorů je stále rostoucí počet smartphonů. Mobily mají stále větší displeje a pozvolna přecházejí do skupiny phabletů.

Zařízení Phablet je přenosné zařízení podobné smartphonu. Má dotykovým displejem a kombinuje funkce tabletu a smartphonu. Phablety mají na rozdíl od většiny smartphonů větší displej, ale jeho velikost je maximálně jako nejmenší tablety, tedy mezi 5 až 7 palci. Samotné označení phablet je spojením slov phone a tablet.

Grafu ukazuje počet prodaných iPadů od Apple. Zdroj Bloomberg

Druhý faktorem které kazí prodej tabletů jsou notebooky, lépe řečeno malé ultrabooky nazývané 2 v1. Tyto notebooky mají úzké tělo jako ultrabooky a navíc mají oddělitelný displej, který fakticky funguje jako tablet. Oddělený displej lze jednoduše odtrhnutím odejmout a používat ho jako klasický tablet. Tento trend bude trápit některé výrobce jednotlivých součástek, pravdpodobně do 2-3 let budou bez práce, pokud se nepřeorientují na notebooky 2 v 1.

Notebooky 2 v 1 zažívají prodejní boom, dle odhadů IDC budou prodeje dosahovat letošních 16,6 mil. ks na ohromujicích 63,8 mil. kusů v do roku 2020. Šéf výzkumu trhu tabletů Philipp Bouchard uvedl , že prodeje mohou růst ještě více až na úroveň ultrabooků a do několika let nahradí zcela klasické notebooky u kterých nejde displej odejmout.

Odhady se nemusí příliš mýlit protože zařízení 2 v 1 se stále vylepšují a již představují samostatný segment mezi notebooky. Mnoho výrobců elektroniky tak prevděpodobně zaměří vývojové práce do tohoto segment, protože budou chtít participovat na růstu, což znamená nové investice do výrobních linek.

Analytici spekulují jaké displeje budou mít v nejbližší době největší úspěch. Výkon budou zvyšovat také tablety a smartphony. Vývoj uzce souvisí s pohodlím práce a fyzickou velikostí klávesnice. Klávesnice býví nejčastější komplikací v miniaturizaci elektronických zařízení obecně.

Dle odhadů zástupců IDC se podíl Androidu bude snižovat na úkor Windows od Microsoftu.

Redakce Ultrabook.cz

 

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce