Klasické tablety vytlačuj zařízení 2 v 1

26.5.2016

Před zhruba 3-4 lety tablety začaly jako žhavé elektronické zboží a věštila se jim budoucnost vedle smartphonů. Zisky výrobcům rostly poměrně dlouhou dobu. Situace je dnes ovšem jiná jiná, výrobci hlásí, že produkce klasických tabletů klesá. Zveřejněná data IDC ukazují, že počet prodaných tabletů ve 4 kvartálu roku 2015 celosvětově klesl na 65,9 mil. kusů a trh s tablety zaznamenal meziroční propad -13,7 %.

Celkem bylo prodáno v roce 2015 prodáno 206,8 mil. tabletů což představuje meziroční propad -10,1 %. IDC dále ve svém výhledu pro zpravodajskou agenturu Bloomberg uvádí, že trh s klasickými tablety se v roce 2016 dále propadne o dalších -5,9 % na zhruba 195 mil. prodaných kusů.

Analytici tento propad přičítají především dvěma hlavním faktorům trhu s elektronkou. Jeden z faktorů je stále rostoucí počet smartphonů. Mobily mají stále větší displeje a pozvolna přecházejí do skupiny phabletů.

Zařízení Phablet je přenosné zařízení podobné smartphonu. Má dotykovým displejem a kombinuje funkce tabletu a smartphonu. Phablety mají na rozdíl od většiny smartphonů větší displej, ale jeho velikost je maximálně jako nejmenší tablety, tedy mezi 5 až 7 palci. Samotné označení phablet je spojením slov phone a tablet.

Grafu ukazuje počet prodaných iPadů od Apple. Zdroj Bloomberg

Druhý faktorem které kazí prodej tabletů jsou notebooky, lépe řečeno malé ultrabooky nazývané 2 v1. Tyto notebooky mají úzké tělo jako ultrabooky a navíc mají oddělitelný displej, který fakticky funguje jako tablet. Oddělený displej lze jednoduše odtrhnutím odejmout a používat ho jako klasický tablet. Tento trend bude trápit některé výrobce jednotlivých součástek, pravdpodobně do 2-3 let budou bez práce, pokud se nepřeorientují na notebooky 2 v 1.

Notebooky 2 v 1 zažívají prodejní boom, dle odhadů IDC budou prodeje dosahovat letošních 16,6 mil. ks na ohromujicích 63,8 mil. kusů v do roku 2020. Šéf výzkumu trhu tabletů Philipp Bouchard uvedl , že prodeje mohou růst ještě více až na úroveň ultrabooků a do několika let nahradí zcela klasické notebooky u kterých nejde displej odejmout.

Odhady se nemusí příliš mýlit protože zařízení 2 v 1 se stále vylepšují a již představují samostatný segment mezi notebooky. Mnoho výrobců elektroniky tak prevděpodobně zaměří vývojové práce do tohoto segment, protože budou chtít participovat na růstu, což znamená nové investice do výrobních linek.

Analytici spekulují jaké displeje budou mít v nejbližší době největší úspěch. Výkon budou zvyšovat také tablety a smartphony. Vývoj uzce souvisí s pohodlím práce a fyzickou velikostí klávesnice. Klávesnice býví nejčastější komplikací v miniaturizaci elektronických zařízení obecně.

Dle odhadů zástupců IDC se podíl Androidu bude snižovat na úkor Windows od Microsoftu.

Redakce Ultrabook.cz

 

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce