Microsoft s vlastním telefonem a tabletem?

8.11.2012

Analýza společnosti IHS iSuppli ukazuje, že Microsoft stojí výroba jednoho tabletu Surface 284 USD, zařízení se však prodává za 599 USD. Microsoft tak má na jednom prodaném tabletu Surface hrubou marži 53 procent.

V tomto čísle nejsou náklady na vývoj, marketing a prodej, ale v přímém srovnání je Surface potenciálně ziskovější než iPady od Applu. Výroba iPadu 3. generace podle analýzy stejné firmy stála na jaře 316 USD, prodejní cena byla o sto dolarů nižší než u Surface s klávesnicí.

Microsoft hledá způsob, jak si udržet místo na trhu a zajistit příjmy na další roky v situaci, kdy prodeje PC zpomalují ve prospěch mobilních zařízení – chytrých telefonů a tabletů. Vývoj a prodej vlastního hardwaru je jednou možností, druhou je rozšíření nabídky služeb dostupných na konkurenčních platformách.

Telefon s otazníkem v Asii

Výroba vlastního telefonu se systémem Windows Phone je v kartách Microsoftu již delší dobu, alespoň podle neutuchajících spekulací. Nově s dalšími informacemi o testování telefonu Surface v Asii přišel The Wall Street Journal. V článku ale nechybí upozornění, že dodavatelé Microsoftu si nejsou jisti, zda dojde k masové výrobě.

Detaily o zařízení byly vágní. Údajně jde o telefon s úhlopříčkou mezi 4 a 5 palci, procesorem ARM. Steve Balmer pro WSJ odmítl komentovat možnost výroby telefonu, ale Stephen Elop, šéf Nokie uvedl, že telefon od Microsoftu by působil jako stimulant pro celý trh.

Podobně jako v případě tabletu Surface dává i telefon od Microsoftu ekonomický smysl. Podobně jako u Applu nebo Samsungu se v případě špičkových zařízení hrubá marže, tedy rozdíl mezi prodejní cenou a výrobními náklady, pohybuje v desítkách procent, jednotková cena je však výrazně vyšší než u domácí licence Windows nebo licence pro Windows Phone.

Microsoft zatím nezveřejnil, kolik licence pro Windows Phone stojí, ale podle informacím, které zveřejnilo čínské ZTE, se cena licence pro jedno zařízení pohybuje mezi 15 a 20 USD. Apple má z jednoho iPhonu zisk v řádu stovek dolarů, i když přesné údaje nezveřejňuje. Zisková marže Samsungu se u zařízení Galaxy S III a Galaxy Note pohybuje v desítkách procent.

Pokud Microsoft dokáže nabídnout zařízení, které se bude prodávat alespoň tak dobře jako Lumie 800 a 900 od Nokie a s potenciálem alespoň 140% růstu (poslední meziroční nárůst Windows Phone platformy podle IDC), bude to pro Microsoft finančně zajímavější než pouhé poskytování licencí. Při aktuálních číslech by to znamenalo 8,6 milionu telefonů, i při zisku 100 dolarů na telefon by to dalo za čtvrtletí 860 milionů, tedy polovinu zisků divize Windows & Windows Live.

Na celkových výsledcích by se v takovém případě negativně projevil úbytek licenčních poplatků od výrobců telefonů, ale i při 15 dolarech za licenci by byl Microsoft stále 85 dolarů na telefon v plusu.

Xbox Surface před Xboxem 720

Ještě před případným telefonem od Microsoftu může přijít jiné mobilní zařízení - herní tablet Xbox Surface s úhlopříčkou 7”. Malé tablety jsou aktuálně v kursu, to ukazuje Nexus 7 i zahájení prodeje iPadu mini od Applu. Microsoft na to ale chce jít jinak - Xbox Surface by měl být zejména herní zařízení.

O herním tabletu se značkou Xbox se poprvé mluvilo v létě, nyní server The Verge získal další informace od svých zdrojů v Microsoftu. Firma začala pracovat na finální verzi, která bude mít vlastní návrh procesoru typu ARM (ale s možností využít nový, zatím nepředstavený, čip od Intelu).

Xbox Surface údajně nebude obsahovat ani Windows 8 RT ani plné Windows 8, ale speciální upravené jádro Windows 8 pouze s některými “neherními” funkcemi. Vývoj má probíhat v laboratořích Microsoftu v Silicon Valley a Xbox Surface se má začít prodávat ještě před příchodem nové generace herní konzole Xbox - pokud Microsoft celý projekt nezastaví jako kdysi vývoj tabletu Courier.

 

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce