Mizérie vyměnitelných baterií

24.8.2012

Americká společnost Electronics TakeBack Coalition zabývající se osvětou v recyklaci elektroniky vydala zprávu, ve které upozorňuje na nepříjemnou tendenci výrobců znemožnit uživateli bez problémovou výměnu baterie v ultraboocích.

Ultrabooky, ve kterých lze vyměnit baterii stejně jako u normálních notebooků, jsou pouze dva: Sony Vaio T13 (resp. T11) a HP EliteBook Folio 9470m, který přijde na trh až ke konci roku.

Samozřejmě nemůžeme považovat za důvod tohoto jevu nějakou zlomyslnost vůči zákazníkovi. Výrobci sice mají jedině radost, když nás přimějí kupovat si nové zařízení co nejčastěji (baterie si ponechává snesitelnou výdrž zhruba dva roky - pak to jde z kopce), ale příčinu hledejme spíš ve snaze o snížení výrobních nákladů a ušetření prostoru v ultrabooku.

Hned po jmenovaných ultraboocích, které mohou jít příkladem, následují takové, jejichž baterii sice dokážeme snadno vyměnit, ale přijdeme tím o záruku (ta už ale těch dvou letech, kdy asi budeme potřebovat novou baterku, většinou skončila). O něco horší jsou případy, kdy jsou bezpečnostní obvody baterie, nepostradatelné součástky Li-Ion akumulátoru, umístěny mimo tělo baterie a připevněny ke zbytku zařízení. I pak je výměna možná, ale rozhodně je lepší přenechat ji odborníkovi, pokud jím sami nejsme. Reprezentantem nejhorší skupiny je pak Apple MacBook Pro (ten s displejem Retina), který má baterii přiletovanou k tělu notebooku takovým způsobem, že nákladnost její výměny za tu snahu vlastně nestojí.

Souhrn s přehlednou tabulkou na konci najdete zde.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Acer vylepšuje svou řadu konvertibilních notebooků Spin

6.1.2020

Společnost Acer představila ve své populární řadě konvertibilních notebooků nové modernizované modely Spin 5 a Spin 3.

 

Konvertibilní notebooky ConceptD

5.1.2020

Společnost Acer dnes rozšířila své řady počítačů ConceptD určených pro tvůrce o nové konvertibilní notebooky a výkonné pracovní stanice s operačním systémem Windows 10.

Nejzajímavější notebooky roku 2019

4.1.2020

Už příští týden se roztrhne pytel s novými notebooky, které budou k vidění na veletrhu CES v americkém Las Vegas. 

Acer TravelMate P6 a TravelMate P2

3.1.2020

Notebooky řady TravelMate P6 a TravelMate P2 se mohou pochlubit procesory Intel Core i7 desáté generace

První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce