Mizérie vyměnitelných baterií

24.8.2012

Americká společnost Electronics TakeBack Coalition zabývající se osvětou v recyklaci elektroniky vydala zprávu, ve které upozorňuje na nepříjemnou tendenci výrobců znemožnit uživateli bez problémovou výměnu baterie v ultraboocích.

Ultrabooky, ve kterých lze vyměnit baterii stejně jako u normálních notebooků, jsou pouze dva: Sony Vaio T13 (resp. T11) a HP EliteBook Folio 9470m, který přijde na trh až ke konci roku.

Samozřejmě nemůžeme považovat za důvod tohoto jevu nějakou zlomyslnost vůči zákazníkovi. Výrobci sice mají jedině radost, když nás přimějí kupovat si nové zařízení co nejčastěji (baterie si ponechává snesitelnou výdrž zhruba dva roky - pak to jde z kopce), ale příčinu hledejme spíš ve snaze o snížení výrobních nákladů a ušetření prostoru v ultrabooku.

Hned po jmenovaných ultraboocích, které mohou jít příkladem, následují takové, jejichž baterii sice dokážeme snadno vyměnit, ale přijdeme tím o záruku (ta už ale těch dvou letech, kdy asi budeme potřebovat novou baterku, většinou skončila). O něco horší jsou případy, kdy jsou bezpečnostní obvody baterie, nepostradatelné součástky Li-Ion akumulátoru, umístěny mimo tělo baterie a připevněny ke zbytku zařízení. I pak je výměna možná, ale rozhodně je lepší přenechat ji odborníkovi, pokud jím sami nejsme. Reprezentantem nejhorší skupiny je pak Apple MacBook Pro (ten s displejem Retina), který má baterii přiletovanou k tělu notebooku takovým způsobem, že nákladnost její výměny za tu snahu vlastně nestojí.

Souhrn s přehlednou tabulkou na konci najdete zde.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce