Mizérie vyměnitelných baterií

24.8.2012

Americká společnost Electronics TakeBack Coalition zabývající se osvětou v recyklaci elektroniky vydala zprávu, ve které upozorňuje na nepříjemnou tendenci výrobců znemožnit uživateli bez problémovou výměnu baterie v ultraboocích.

Ultrabooky, ve kterých lze vyměnit baterii stejně jako u normálních notebooků, jsou pouze dva: Sony Vaio T13 (resp. T11) a HP EliteBook Folio 9470m, který přijde na trh až ke konci roku.

Samozřejmě nemůžeme považovat za důvod tohoto jevu nějakou zlomyslnost vůči zákazníkovi. Výrobci sice mají jedině radost, když nás přimějí kupovat si nové zařízení co nejčastěji (baterie si ponechává snesitelnou výdrž zhruba dva roky - pak to jde z kopce), ale příčinu hledejme spíš ve snaze o snížení výrobních nákladů a ušetření prostoru v ultrabooku.

Hned po jmenovaných ultraboocích, které mohou jít příkladem, následují takové, jejichž baterii sice dokážeme snadno vyměnit, ale přijdeme tím o záruku (ta už ale těch dvou letech, kdy asi budeme potřebovat novou baterku, většinou skončila). O něco horší jsou případy, kdy jsou bezpečnostní obvody baterie, nepostradatelné součástky Li-Ion akumulátoru, umístěny mimo tělo baterie a připevněny ke zbytku zařízení. I pak je výměna možná, ale rozhodně je lepší přenechat ji odborníkovi, pokud jím sami nejsme. Reprezentantem nejhorší skupiny je pak Apple MacBook Pro (ten s displejem Retina), který má baterii přiletovanou k tělu notebooku takovým způsobem, že nákladnost její výměny za tu snahu vlastně nestojí.

Souhrn s přehlednou tabulkou na konci najdete zde.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce