Pervazivní výpočetní technologie pomohou ve zdravotnictví i v kuchyni

10.4.2012

Nejnovější vědecko-technologické centrum pro pervazivní výpočetní techniku představila společnost Intel. Cílem společnosti Intel a jejích partnerů je urychlit vývoj technologií nové generace, a to takových, které budou schopny osvojovat si nové poznatky a přizpůsobovat se potřebám spotřebitelů. Podle Pavla Kubů, manažera pro zdravotnictví společnosti Intel, jsou některé pervazivní aplikace ve vyspělých zdravotnických systémech už nikoli pouhou vizí, nýbrž dostupnou realitou. „Lze jmenovat například technologie, jež dohlížejí například na stav chronických pacientů. Inteligentní budovy u osob s Alzheimerovou chorobou hlídají, aby se pacient pohyboval ve vymezeném bezpečném prostoru; jakmile jej opustí, ozve se alarm. Podobně u pacientů s cukrovkou elektronické aplikace kontrolují podávání inzulinu,“ popisuje současný stav Pavel Kubů. Inovace, kterou do těchto systémů vnesou pokročilejší pervazivní technologie, spočívá v jejich schopnosti samostatně se učit a inteligentně vyhodnocovat data z životního stylu pacienta. „Výsledkem bude, že léčba bude mnohem individuálněji propojená s intervaly (biorytmy) konkrétního pacienta a s modely chování, které má dodržovat,“ vysvětluje očekávané přínosy Pavel Kubů. Některé pervazivní „samoučící se“ systémy jsou již v provozu i v českém zdravotnictví – pomáhají například při léčbě schizofrenie nebo seniorům v rámci sdružení Život 90.

 

  • Intel představil nejnovější vědecko-technologické centrum zaměřené na pervazivní výpočetní techniku. 

     
  • Původní výzkum se zaměřuje na tři koncepty: mobilní zdravotnictví a péče, systémy řízení úkolů a rodinné koordinační systémy. 

     
  • Z pervazivních technologií budou mít prospěch chroničtí pacienti a senioři. Některé aplikace již pomáhají i v České republice.

 

SANTA CLARA, Kalifornie, PRAHA, 8. března 2012 – Nejnovější vědecko-technologické centrum pro pervazivní výpočetní techniku představila společnost Intel. Cílem společnosti Intel a jejích partnerů je urychlit vývoj technologií nové generace, a to takových, které budou schopny osvojovat si nové poznatky a přizpůsobovat se potřebám spotřebitelů.

 

„Další generace pervazivních výpočetních systémů bude schopna průběžně se seznamovat s vlastním prostředím, předměty, harmonogramy a preferencemi uživatelů,“ říká Limor Fix, ředitel pro akademické programy při společnosti Intel. „Tyto budoucí aplikace dokážou podporovat skutečně složité úkoly: například uvařit omáčku nebo dát dohromady složitý kus nábytku. Spotřebitelům nabídnou daleko bohatší uživatelský zážitek, než jaký jim technologie nabízejí dnes. Díky tomu se budou uživatelé moci více zaměřit na dosažení svých cílů, místo aby museli vymýšlet, jak zprovoznit technologii.“

 

Výzkum v novém centru se bude zaměřovat hlavně na vývoj nových algoritmů, jejichž prostřednictvím budou získávány nové informace o kontextu a aktivitách z čidel. Například tyto nové algoritmy dokážou nejen zjistit, že je někdo v kuchyni, ale i to, že dotyčná osoba krájí ingredience pro jistý recept. Zároveň budou schopny ověřit, že krájené kousky jsou pro daný recept dostatečně silné.

 

To bude možné díky tomu, že nové aplikace budou přihlížet k takovým aspektům, jako je kontext, gesta, hlas – uživateli pak budou pomáhat řadou výstupních režimů, jako je audio nebo obrazový materiál. Nakonec tyto budoucí systémy budou podporovat aplikace, které budou vykazovat podstatně hlubší povědomí o uživatelích, jejich činnostech a cílech. Budou tak s to se učit a přizpůsobovat zvykům a preferencím svých uživatelů.

 

Z pervazivních technologií budou mít prospěch chroničtí pacienti i senioři

 

Podle Pavla Kubů, manažera pro zdravotnictví společnosti Intel, jsou některé pervazivní aplikace ve vyspělých zdravotnických systémech už nikoli pouhou vizí, nýbrž dostupnou realitou. „Lze jmenovat například technologie, jež dohlížejí například na stav chronických pacientů. Inteligentní budovy u osob s Alzheimerovou chorobou hlídají, aby se pacient pohyboval ve vymezeném bezpečném prostoru; jakmile jej opustí, ozve se alarm. Podobně u pacientů s cukrovkou elektronické aplikace kontrolují podávání inzulinu,“ popisuje současný stav Pavel Kubů. Inovace, kterou do těchto systémů vnesou pokročilejší pervazivní technologie, spočívá v jejich schopnosti samostatně se učit a inteligentně vyhodnocovat data z životního stylu pacienta. „Výsledkem bude, že léčba bude mnohem individuálněji propojená s intervaly (biorytmy) konkrétního pacienta a s modely chování, které má dodržovat,“ vysvětluje očekávané přínosy Pavel Kubů.

 

Realita současného českého zdravotnictví je sice v tomto směru poměrně vzdálená těm nejvyspělejším projektům, nicméně z hlediska jeho budoucnosti se slibně jeví projekty kolem organizace Život 90, sdružení pro aktivní a smysluplný život seniorů. Tyto projekty stojí na postupném zapojování technologicky vyspělých aplikací. V rámci služby tísňové péče vzniká platforma umožňující využívat například speciální senzor monitorující pohyb a činnosti seniora v bytě (například prostřednictvím toho, jak často chodí na WC). Pokud nejde déle než 12 hodin, vyšle senzor signál na dispečink, který má možnost ověřit, zda nedošlo k nějaké rizikové události. „Pervazivní model by nám v tomto případě umožnil ještě lépe určit ideální interval, který aktivuje poplach. S pokročilejší technologií by uživatelé mohli využívat další služby, například speciální seniorskou televizi, která stimuluje jejich mozkovou aktivitu, anebo hry udržující jejich mozek v kondici,“ říká Jan Lorman, prezident sdružení Život 90. Tyto programy pobízejí svého uživatele k rozumné mentální činnosti a jsou u něj schopny stimulovat i fyzickou činnost. Obojí je od určitého věku nezbytné pro udržení kvality života seniorů. Dnes se musí ke starému člověku dostavit sociální pracovník, což ale podobné činnosti prodražuje a vzhledem k jejich kapacitě limituje.

 

První česká aplikace v oblasti psychiatrie pomůže schizofrenikům

 

Perspektiva pervazivních „samoučících se“ systémů je otevřená i v oborech, které byly doposud určeny výhradně vysoce specializovaným expertům. Jde například o léčbu civilizačních chorob. „To, co dnes lékaři dělají rutinně, třeba léčbu kompenzované cukrovky, bude moci v budoucnu s přispěním technologie dělat i méně vyškolený personál, například zdravotní sestra. Lékař bude svůj drahocenný čas věnovat léčbě nestandardních případů, jež na základě netypických syndromů aplikace neomylně diagnostikuje,“ přibližuje další budoucí využití Pavel Kubů ze společnosti Intel.

 

Podle Filipa Španiela z Psychiatrického centra Praha si od pervazivních systémů hodně slibuje i psychiatrie, obzvláště v oblasti léčby chronických onemocnění. „Průběh těchto nemocí je často provázen opakovanými vzplanutími příznaků. Čím více relapsů nemocný prožije, tím výraznější může být trvalé postižení. Pervazivní výpočetní techniky pomohou určit riziko relapsu. Vhodnou úpravou léčby budeme schopni této události předejít,“ uvádí Filip Španiel, který rovněž působí na 3. lékařské fakultě UK.

 

Prvním praktickým počinem bude využití pervazivních technologií k předpovědi relapsu schizofrenního onemocnění v rámci originálního preventivního programu ITAREPS, vyvinutého českými psychiatry. „Program komunikuje s nemocným a jeho blízkými pomocí SMS zpráv. Získává údaje o časných varovných příznacích relapsu. Inovativní zpracování těchto dat pomocí pervazivních výpočetních systémů umožní přesnější a včasnější předpověď budoucího zhoršení klinického stavu nemocného,“ dodává Filip Španiel z Psychiatrického centra Praha.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce