Sputnik předstižen: ZaReason přichází s linuxovým ultrabookem

20.8.2012

Sputnik cílí hlavně na vývojáře a IT profesionály. Výrobce serverů a osobních počítačů ZaReason působí na trhu teprve pět let a svými produkty vždycky směřoval právě na tuto odbornou veřejnost. Představitelé ZaReason rádi zdůrazňují, že sídlí v kalifornském městě Berkley, které je rodištěm unixového systému BSD a tím pádem údajně i hnízdištěm opensourcových nadšenců.

Předinstalovanou ditribucí bude Ubuntu 12.04 LTS se tříletou podporou stejně jako v případě Sputniku. Zavilým odpůrcům Microsoftu možná udělá radost, že k této sestavě nejsou poskytovány drivery pro Windows - takže kdokoliv by si jej na UltraLap nainstaloval, zažil by podobnou situaci, s jakou se uživatelé Linuxu setkávají častěji, než je jim milé. Dokonce i na klávese Super, která vždy nese logo Windows, je tentokrát vytištěný linuxový tučňák Tux.

Základní sestava za $899 (něco přes 18200 Kč) zahrnuje procesor Intel Core i3 Ivy Bridge s integrovanou grafikou Intel HD 4000 Graphics, 4 GB DDR3 RAM, porporu Bluetooth a Wi-Fi 802.11 b/g/n, HDMI port, dva porty USB 3.0 a jeden USB 2.0, slot pro paměťové karty a 1.3 Mpx webkameru. Poněkud zařážející je malé úložiště - pouhých 32 GB SSD a žádné HDD. Obojí však může být přiobjednáno - k dispozici je široké spektrum konfigurací hardwaru.

14,1" displej s rozlišením 1366x786 pixelů bude lesklý, což není podle mého soudu nejlepší volba vzhledem k cílové skupině produktu. Hmotnost nepřekrocí 1.6 kg a tlouštka 1.9 cm. Baterie by měla na jedno nabití vydržet až 6 hodin. Nelze předpokládat, že bychom se s tímto výrobkem někdy setkali v našich končinách.

ZaReason UltraLap 430

Zpět na přehled článků

Aktuality

Acer vylepšuje svou řadu konvertibilních notebooků Spin

6.1.2020

Společnost Acer představila ve své populární řadě konvertibilních notebooků nové modernizované modely Spin 5 a Spin 3.

 

Konvertibilní notebooky ConceptD

5.1.2020

Společnost Acer dnes rozšířila své řady počítačů ConceptD určených pro tvůrce o nové konvertibilní notebooky a výkonné pracovní stanice s operačním systémem Windows 10.

Nejzajímavější notebooky roku 2019

4.1.2020

Už příští týden se roztrhne pytel s novými notebooky, které budou k vidění na veletrhu CES v americkém Las Vegas. 

Acer TravelMate P6 a TravelMate P2

3.1.2020

Notebooky řady TravelMate P6 a TravelMate P2 se mohou pochlubit procesory Intel Core i7 desáté generace

První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce