ThinkPad jako pírko díky uhlíkovým vláknům

29.5.2012

V srpnu chystá Lenovo do prodeje nástupce ThinkPadu X1 - stejnojmenný ultrabook s přídomkem Carbon. Oba modely se však liší mnohem více, než by dával tušit jejich podobný název. Čtrnáctipalcový Lenovo ThinkPad X1 Carbon bude nejlehčím ultrabookem na trhu. Ať už se to výrobcům líbí či nelíbí, rozměry a hmotnost ultrabooků se nevyhnou srovnávání s MacBookem Air, který je i přes svou vysokou cenu mnohými považován za jakýsi ideál nebo dokonce za důvod samotného vzniku ultrabooků. Díváme-li se na to takhle, ThinkPad X1 Carbon se svou hmotností 1.36 kg vyrovná MacBooku Air jako první ze všech ultrabooků a to dokonce i při trochu větších rozměrech. Tloušťka ultrabooku nepřekročí 1.8 cm.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Výhoda uhlíkových vláken

Výrobci notebooků vždy stáli před problémem, zda dát přednost odolnosti či lehkosti zařízení a v závislosti na tom volili různý podíl plastových a kovových součástí. Při použití uhlíkových vláken není třeba dělat kompromisy. Kvalita a pevnost materiálu je určena podílem uhlíku ve vláknech o tloušťcě 5 až 8 mikrometrů. V běžné průmyslové výrobě se používají vlákna s podílem uhlíku překračujícím 85% (v laboratořích a letectví se pracuje i s 99%). Uhlíková vlákna nejsou nějakou novinkou - hromadně se vyrábí už čtyřicet let, ačkoliv pro elektroniku určenou masám jsou dostupná po mnohem kratší dobu. Doufejme, že se s nimi u notebooků budeme setkávat stále častěji, protože výhody proti dosavadním materiálům jsou nesporné.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Profesionální kvalita a zabezpečení

ThinkPad X1 Carbon bude vybaven, jaké to překvapení, procesorem Intel typu Ivy Bridge s integrovanou grafikou HD 4000. O něco zajímavější už je Intel vPro technologie pro bezpečnost a vzdálenou správu. Na citlivé informace lze použít hardwarovou ochranu dat v paměťovém čipu, který není snadné zkopírovat. Host-Based Configuration pak umožní vzdálenou správu většího počtu takto vybavených strojů včetně případného zablokování ztraceného či ukradeného notebooku.
Další specialitou je možnost připojení k 3G síti nebo technologie Rapid Charge, díky níž bude možné nabít baterii na 80% za pouhou půlhodinu. Výdrž baterie se odhaduje na 10 hodin. Při nejnižší konfiguraci se dočkáme 4 GB RAM, ale bude možné si připlatit a získat dvojnásobek. Dražší verze budou vybaveny plným SSD úložištěm o velikosti 128 nebo 256 GB. Na stanovení ceny si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Vzhled s tradičními prvky

Lenovo je známo notebooky s extrémně strohým designem. Vždy mi to připadalo trochu jako samolibost ve stylu "my jsme tak dobří, že nemáme zapotřebí lákat na líbivý zevnějšek". V posledních letech se ale zdá, že tato záměrná neochota zabývat se estetickou stránkou věci poněkud polevila, aniž by tím charakteristické rysy ThinkPadů došly k úhoně.
ThinkPad X1 Carbon má 14" displej s nadstandardním rozlišením 1600 x 900 px a vítaným matným povrchem. Rozměrný skleněný touchpad s typicky výrazně oddělenými tlačítky doplňuje nezbytný červený trackpoint ve středu klávesnice. Ta je podsvícená a, dle nejnovějšího trendu, chicletová (tj. se zaoblenými klávesami vystupujícími z rovného podkladu). Vpravo, mezi klávesnicí a logem ThinkPad najdeme prohlubeň se čtečkou otisků prstu. Hardwarovými tlačítky lze korigovat zvuk splňující normu Dolby Home Theatre.
Na levém boku ústí průduchy chlazení a jeden z USB konektorů, který bude nejspíš sloužit i k napájení celého zařízení. Kromě USB 2.0 a 3.0 portů je k dispozici ještě Mini DisplayPort a čtečka SD karet. Pro chybějící optickou mechaniku už dnes nikdo plakat nebude - o něco horší je to s absencí Ethernetového portu, jehož umístění by nejspíš ohrozilo štíhlost ultrabooku. ThinkPad lze rozevřít na 180°, přičemž horní polovina s displejem mírně zajíždí pod dolní část. Na fotkách, kde notebook plave na neurčitě bílém pozadí to možná vypadá trochu divně, ale při umístění na reálnou podložku tento dojem kvůli celkovému subtilnímu zjevu mizí.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Acer vylepšuje svou řadu konvertibilních notebooků Spin

6.1.2020

Společnost Acer představila ve své populární řadě konvertibilních notebooků nové modernizované modely Spin 5 a Spin 3.

 

Konvertibilní notebooky ConceptD

5.1.2020

Společnost Acer dnes rozšířila své řady počítačů ConceptD určených pro tvůrce o nové konvertibilní notebooky a výkonné pracovní stanice s operačním systémem Windows 10.

Nejzajímavější notebooky roku 2019

4.1.2020

Už příští týden se roztrhne pytel s novými notebooky, které budou k vidění na veletrhu CES v americkém Las Vegas. 

Acer TravelMate P6 a TravelMate P2

3.1.2020

Notebooky řady TravelMate P6 a TravelMate P2 se mohou pochlubit procesory Intel Core i7 desáté generace

První notebook s Mini LED displejem

27.12.2019

Nejšpičkovější herní monitory dneška mají tzv. FALD (full-array local dimming) podsvícení s 384 zónami, s nimiž se dá v části obrazovky snížit jas při HDR zobrazení

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce