ThinkPad jako pírko díky uhlíkovým vláknům

29.5.2012

V srpnu chystá Lenovo do prodeje nástupce ThinkPadu X1 - stejnojmenný ultrabook s přídomkem Carbon. Oba modely se však liší mnohem více, než by dával tušit jejich podobný název. Čtrnáctipalcový Lenovo ThinkPad X1 Carbon bude nejlehčím ultrabookem na trhu. Ať už se to výrobcům líbí či nelíbí, rozměry a hmotnost ultrabooků se nevyhnou srovnávání s MacBookem Air, který je i přes svou vysokou cenu mnohými považován za jakýsi ideál nebo dokonce za důvod samotného vzniku ultrabooků. Díváme-li se na to takhle, ThinkPad X1 Carbon se svou hmotností 1.36 kg vyrovná MacBooku Air jako první ze všech ultrabooků a to dokonce i při trochu větších rozměrech. Tloušťka ultrabooku nepřekročí 1.8 cm.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Výhoda uhlíkových vláken

Výrobci notebooků vždy stáli před problémem, zda dát přednost odolnosti či lehkosti zařízení a v závislosti na tom volili různý podíl plastových a kovových součástí. Při použití uhlíkových vláken není třeba dělat kompromisy. Kvalita a pevnost materiálu je určena podílem uhlíku ve vláknech o tloušťcě 5 až 8 mikrometrů. V běžné průmyslové výrobě se používají vlákna s podílem uhlíku překračujícím 85% (v laboratořích a letectví se pracuje i s 99%). Uhlíková vlákna nejsou nějakou novinkou - hromadně se vyrábí už čtyřicet let, ačkoliv pro elektroniku určenou masám jsou dostupná po mnohem kratší dobu. Doufejme, že se s nimi u notebooků budeme setkávat stále častěji, protože výhody proti dosavadním materiálům jsou nesporné.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Profesionální kvalita a zabezpečení

ThinkPad X1 Carbon bude vybaven, jaké to překvapení, procesorem Intel typu Ivy Bridge s integrovanou grafikou HD 4000. O něco zajímavější už je Intel vPro technologie pro bezpečnost a vzdálenou správu. Na citlivé informace lze použít hardwarovou ochranu dat v paměťovém čipu, který není snadné zkopírovat. Host-Based Configuration pak umožní vzdálenou správu většího počtu takto vybavených strojů včetně případného zablokování ztraceného či ukradeného notebooku.
Další specialitou je možnost připojení k 3G síti nebo technologie Rapid Charge, díky níž bude možné nabít baterii na 80% za pouhou půlhodinu. Výdrž baterie se odhaduje na 10 hodin. Při nejnižší konfiguraci se dočkáme 4 GB RAM, ale bude možné si připlatit a získat dvojnásobek. Dražší verze budou vybaveny plným SSD úložištěm o velikosti 128 nebo 256 GB. Na stanovení ceny si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Vzhled s tradičními prvky

Lenovo je známo notebooky s extrémně strohým designem. Vždy mi to připadalo trochu jako samolibost ve stylu "my jsme tak dobří, že nemáme zapotřebí lákat na líbivý zevnějšek". V posledních letech se ale zdá, že tato záměrná neochota zabývat se estetickou stránkou věci poněkud polevila, aniž by tím charakteristické rysy ThinkPadů došly k úhoně.
ThinkPad X1 Carbon má 14" displej s nadstandardním rozlišením 1600 x 900 px a vítaným matným povrchem. Rozměrný skleněný touchpad s typicky výrazně oddělenými tlačítky doplňuje nezbytný červený trackpoint ve středu klávesnice. Ta je podsvícená a, dle nejnovějšího trendu, chicletová (tj. se zaoblenými klávesami vystupujícími z rovného podkladu). Vpravo, mezi klávesnicí a logem ThinkPad najdeme prohlubeň se čtečkou otisků prstu. Hardwarovými tlačítky lze korigovat zvuk splňující normu Dolby Home Theatre.
Na levém boku ústí průduchy chlazení a jeden z USB konektorů, který bude nejspíš sloužit i k napájení celého zařízení. Kromě USB 2.0 a 3.0 portů je k dispozici ještě Mini DisplayPort a čtečka SD karet. Pro chybějící optickou mechaniku už dnes nikdo plakat nebude - o něco horší je to s absencí Ethernetového portu, jehož umístění by nejspíš ohrozilo štíhlost ultrabooku. ThinkPad lze rozevřít na 180°, přičemž horní polovina s displejem mírně zajíždí pod dolní část. Na fotkách, kde notebook plave na neurčitě bílém pozadí to možná vypadá trochu divně, ale při umístění na reálnou podložku tento dojem kvůli celkovému subtilnímu zjevu mizí.

Zpět na přehled článků

Aktuality

Lenovo představí inovativní novinky

7.6.2016

Zajímá vás, jak budou vypadat nová zařízení a jaké inovativní prvky představí společnost Lenovo? Jaké vychytávky budou mít nové notebooky, tablety nebo smartphony

Logitech získal 9 cen Red Dot 2016

30.3.2016

Firma Logitech oznámila získání 9-ti cen v soutěži Red Dot 2016 za nejlepší design v několika kategoriích. Oproti roku 2015 je to o 3 ceny více.

Ohebné displeje přicházejí

6.1.2016

LG Electronics Inc. představila na technologickém veletrhu CES 2016 (USA) nové displej technologie OLED. Na nové generaci displejů je možná práce i v ohnutém provedení a lze je opakovaně ohýbat. V nejbližších letech se tak můžeme těšit na nové "rolovací" notebooky

Již brzy připojíme notebooky k internetu přes satelit

3.1.2016

V průběhu roku 2016 by mělo být na celém světě 3,2 miliardy připojených uživatelů k internetu. Tradičně je největší nárůst v Asii, konkrétně Indie, Čína nebo Indonésii. V Indii se odhaduje, že celkový počet uživatelů internetu již překonal hranici 402 mil. Velké nadnárodní společnosti vyvíjejí technologië, které umožní připojit notebook nebo smartphon přes satelit nebo balón.

Elektronické knihy v USA ovládnou knižní trh

20.12.2015

Již během roku 2017 se bude v USA prodávat stejný počet e-knih a tištěných knih. Tím ještě více stoupne poptávka po elektronice. Především tablet a notebook typu 2 v 1 budou žádaným zbožím u žáků a studentů.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce