Značky a výrobci

Seznam výrobců ultrabooků a jejich stručná vizitka s logem


Lenovo Group Ltd.  

Lenovo je druhý největší výrobce počítačů, který poskytuje uživatelům ve více než 160 zemích špičkové produkty postavené na moderních technologiích. Lenovo patří celosvětově k lídrům v oboru, a to díky zaměření na výzkum, vývoj, inovace a kvalitu. Uživatelům nabízí kvalitní služby a produkty s bezpečnostními nástroji a uživatelsky přívětivými technologiemi. Vedle etablované řady business notebooků ThinkPad rozšířilo Lenovo své portfolio také o řadu IdeaPad, určenou převážně domácím uživatelům. Tyto notebooky a netbooky nabízí špičkové technologie ruku v ruce s čistými liniemi, lehkostí a moderním designem. Lenovo má ve své nabídce i all-in-one počítače ThinkCentre a IdeaCentre, pracovní stanice, servery a řadu dalších počítačových doplňků. Hlavní výzkumná centra společnosti Lenovo se nachází v japonském Yamatu, čínském Pekingu, Šanghaji a Šenzenu a v americkém Raleighu. Další informace o společnosti Lenovo jsou k dispozici na www.lenovo.cz

Acer Incorporated

Nove logo AcerOd svého založení v roce 1976 usiluje společnost Acer o odstraňování bariér mezi lidmi a technikou. V celosvětovém měřítku zaujímá společnost Acer druhé místo v prodeji notebooků. Ziskový a udržitelný model prodeje prostřednictvím odbytových kanálů představuje nezbytný předpoklad trvalého růstu a víceznačková politika účinně propojuje značkyAcer, Gateway, Packard Bell a eMachines na světových trzích. Acer chce vyvíjet ekologicky nezávadné výrobky a ve spolupráci s dodavateli vytvořit "zelený" dodavatelský řetězec. Společnost Acer je hrdá, že se stala celosvětovým partnerem olympijského hnutí a podílela se mj. na zimních olympijských hrách v roce 2010 ve Vancouveru a londýnských olympijských hrách v roce 2012. Skupina Acer má více než 8 000 zaměstnanců. Tržby za rok 2010 dosáhly 19,9 mld. US$. Další informace naleznete na webových stránkách na adrese www.acer-group.com  

Apple Computer, Inc.    

Společnost založená roku 1976 v Cupertinu (Silicon Valley). Jako první uvedla na trh osobní počítače (řada Apple II), čímž výrazně napomohla jejich nástupu. Dnes patří k nejznámějším firmám v oboru informačních technologií, výrobky s logem nakousnutého jablka jsou již tři desítky let nejen známkou technické vyspělosti, ale i určité výlučnosti. Těžiště obchodu společnosti leží ve vývoji a výrobě počítačů, které jsou od počátku částí integrovaných systémů – softwaru a hardwaru. V současné době se společnost čím dál více zaměřuje na širší spektrum spotřební elektroniky. Vedle počítačů, serveru a softwaru vyvíjí, vyrábí a prodává MP3 přehrávače, mobilní telefony, monitory, Z tohoto důvodu v lednu 2007 oznámil Steve Jobs, zakladatel a CEO společnosti, že se mění její název na Apple, Inc.www.apple.com                                 

Logitech (SIX: LOGN) (NASDAQ: LOGI)

Logitech je předním světovým výrobcem produktů, které spojují svět lidí a digitálních technologií. Hardware a software společnosti Logitech podporuje nejrůznější počítačové, komunikační a zábavní platformy a přináší vyšší kvalitu při ovládání počítače, poslechu hudby, sledování filmů, hraní her, využívání sociálních sítí, audiovizuální komunikaci přes internet, v oblasti bezpečnostních video systémů a při ovládání zařízení pro domácí zábavu. Společnost Logitech International byla založena v roce 1981 a je registrována ve Švýcarsku; její akcie se obchodují na švýcarské burze SIX (LOGN) a na americké burze Nasdaq Global Select Market (LOGI).www.logitech.com

Toshiba Group Ltd.

Společnost Toshiba je předním světovým dodavatelem a zlepšovatelem průkopnických špičkových technologií, diverzifikovaným výrobcem a dodavatelem moderních elektronických a elektrických produktů, zahrnujících informační a komunikační systémy, digitální spotřební elektroniku, elektronická zařízení a součástky, systémy pro elektrárny včetně atomových, systémy pro průmyslovou a společenskou infrastrukturu a domácí spotřebiče. Společnost Toshiba byla založena v roce 1875 a dnes provozuje globální síť více než 740 společností s 204 000 zaměstnanci po celém světě, s ročními tržbami překračujícími 6,3 biliónu jenů (68 miliard dolarů).www.toshiba.czObrazek Loga Kingstone               Kingston Technology Company, Inc.

 

Společnost Kingston Technology Company, Inc. je největším nezávislým výrobcem paměťových produktů na světě. Kingston vyvíjí, vyrábí a zajišťuje distribuci paměťových produktů pro stolní počítače, notebooky, servery a tiskárny, dále flash pamětí pro PDA, mobilní telefony, digitální fotoaparáty a MP3 přehrávače. Společnost Kingston má díky celosvětové síti dceřiných a přidružených společností výrobní závody v Kalifornii, na Taiwanu a v Číně a její obchodní zastoupení jsou ve Spojených státech, v Evropě, Rusku, Turecku, na Ukrajině, v Austrálii, Indii, Taiwanu, Číně a Latinské Americe. Další informace můžete získat na telefonním čísle +44 (0)1932 738888 nebo na internetové adresewww.kingston.com/europe.


Fujitsu Limited

obrazek loga Fujitsu

Fujitsu patří mezi největší japonské společnosti z oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) a nabízí kompletní portfolio IT produktů, řešení a služeb. Přes 170 tisíc zaměstnanců Fujitsu obsluhuje zákazníky ve více než 100 zemích. Fujitsu společně se svými zákazníky využívá své dlouholeté zkušenosti a sílu ICT k vytváření budoucnosti naší společnosti. Konsolidované tržby Fujitsu Limited (TSE:6702) za poslední fiskální rok, který skončil 31. března 2011, dosáhly výše 55 miliard amerických dolarů. Více informací je k dispozici na webu www.fujitsu.com.


 

Seznam výrobců procesorů a pamětových disků

Motherboard
Intel

Intel
Intel, the world leader in silicon innovation, develops technologies, products, and initiatives to continually advance how people work and live. Founded in 1968 to build semiconductor memory products, Intel introduced the world's first microprocessor in 1971. Their mission is to create and extend computing technology to connect and enrich the lives of every person on earth.

For more information, please go to: www.intel.com.

ASUS

ASUS
ASUS, a technology-oriented company with a global staff of more than ten thousand and blessed with one of the world's top R&D teams, is renowned for high-quality products and cutting-edge innovation. As a leading company in the new digital era, ASUS offers a complete product portfolio to compete in the new millennium.

ASUS has an unyielding commitment to innovation and quality, a fact borne out by its corporate slogan-"Inspiring Innovation • Persistent Perfection"-and the numerous media, industry and governmental accolades it receives every year. In 2008, ASUS won 3,056 awards-receiving over 8 awards on average every day.

For more information, please go to: www.asus.com.

BIOSTAR

BIOSTAR
To meet the demands of market development by providing more integrated solutions to customers, BIOSTAR has enriched our competence in the designing and manufacturing of products such as add-on cards, multi-media and system products.

In 1990, in order to expand our capacity to meet demands of global customers, BIOSTAR was the first to establish our manufacturing premises in China. In 1998, our sales revenues exceeded 130 million US dollars and we ranked 227th among the top 1000 enterprises in Taiwan. Furthermore, in 1999 we obtained the ISO 9001 certification and became a publicly listed company in the same year. The future of BIOSTAR is unlimited.

For more information, please go to: www.biostar.com.tw.

Gigabyte
With over 20 years of manufacturing knowledge, GIGABYTE thrives on delivering the latest technology to users around the globe. We develop, test, and manufacture a wide range of products following strict quality and environmental control standards.

For more information, please go to: www.gigabyte.com.

Tyan
Created in 1989, TYAN designs, manufactures and markets advanced x86 server/workstation platforms. TYAN's products are sold to OEMs, VARs, System Integrators, and Resellers around the world for a wide range of applications. As a leading server brand asset owned by MiTAC International Corporation, TYAN is to be deeply enhanced and further developed through the synergy and innovation of the new MiTAC.

For more information, please go to: www.tyan.com.

Supermicro
Super Micro Computer, Inc. develops, manufactures and sells energy-efficient, application optimized server solutions based on the x86 architecture. The company's wide range of products include the industry's deepest array of server, high-end workstation and storage systems as well as energy efficient server components, called Server Building Blocks Solutions®, that include serverboards, chassis and power supplies; Supermicro's powerful Universal I/O (UIO) expansion card technology, and other system accessories.

For more information, please go to: www.supermicro.com.

 CPU
Intel

Intel
Intel, the world leader in silicon innovation, develops technologies, products, and initiatives to continually advance how people work and live. Founded in 1968 to build semiconductor memory products, Intel introduced the world's first microprocessor in 1971. Their mission is to create and extend computing technology to connect and enrich the lives of every person on earth.

For more information, please go to: www.intel.com.

AMD
AMD is a semiconductor design innovator leading the next era of vivid digital experiences with its ground-breaking AMD Fusion Accelerated Processing Units (APU). AMD's graphics and computing technologies power a variety of devices including PCs, game consoles and the powerful computers that drive the Internet and businesses.

For more information, please go to: www.amd.com.

LSI LOGIC

About LSI
LSI Corporation (NYSE: LSI) is a leading provider of innovative silicon, systems and software technologies that enable products which seamlessly bring people, information and digital content together. LSI supplies its worldwide channel partners with access to the broadest line of storage adapters available on the market today, including 6Gb/s SATA and SAS HBAs (host bus adapters) and MegaRAID® and 3ware® controller cards. LSI provides channel partners, including distributors, vertical OEMs, resellers, system integrators, system builders and direct market resellers (DMRS), with sales support, tools and resources that help make a difference in a successful business.

"LSI is committed to providing our channel partners with a broad portfolio of best-in-class storage solutions," said Brent Blanchard, director of worldwide channel sales and marketing, Engenio Storage Group, LSI. "By being first to market with a complete lineup of high-performance 6Gb/s HBAs and RAID controllers, we're enabling channel partners to build systems for a wide variety of applications." www.lsi.com

Xilinx
Since our founding more than 25 years ago, Xilinx has been a semiconductor industry leader at the forefront of technology, market and business achievement. Whether pioneering the fabless manufacturing model, inventing the FPGA, ranking among the world's leading patent holders, or delivering products and services distinguished by their quality and reputation for customer satisfaction, a spirit of innovation has driven our company to break new ground.

For more information, please go to: www.xilinx.com

 Platform
Intel

Intel
Intel, the world leader in silicon innovation, develops technologies, products, and initiatives to continually advance how people work and live. Founded in 1968 to build semiconductor memory products, Intel introduced the world's first microprocessor in 1971. Their mission is to create and extend computing technology to connect and enrich the lives of every person on earth.

For more information, please go to: www.intel.com.

AMD
AMD is a semiconductor design innovator leading the next era of vivid digital experiences with its ground-breaking AMD Fusion Accelerated Processing Units (APU). AMD's graphics and computing technologies power a variety of devices including PCs, game consoles and the powerful computers that drive the Internet and businesses.

For more information, please go to: www.amd.com.

Tyan
Created in 1989, TYAN designs, manufactures and markets advanced x86 server/workstation platforms. TYAN's products are sold to OEMs, VARs, System Integrators, and Resellers around the world for a wide range of applications. As a leading server brand asset owned by MiTAC International Corporation, TYAN is to be deeply enhanced and further developed through the synergy and innovation of the new MiTAC.

For more information, please go to: www.tyan.com.

BIOSTAR

BIOSTAR
To meet the demands of market development by providing more integrated solutions to customers, BIOSTAR has enriched our competence in the designing and manufacturing of products such as add-on cards, multi-media and system products.

In 1990, in order to expand our capacity to meet demands of global customers, BIOSTAR was the first to establish our manufacturing premises in China. In 1998, our sales revenues exceeded 130 million US dollars and we ranked 227th among the top 1000 enterprises in Taiwan. Furthermore, in 1999 we obtained the ISO 9001 certification and became a publicly listed company in the same year. The future of BIOSTAR is unlimited.

For more information, please go to: www.biostar.com.tw.

Adaptec

Adaptec
Count on Adaptec for the most reliable, easy-to-use storage, data protection and connectivity solutions, built on 25 years of industry leadership.

Adaptec SCSI, Serial ATA (SATA) and Serial Attached SCSI (SAS) host bus adapters and RAID controllers simplify and centralize management across platforms, and also provide the industrys most trusted RAID software, proven over years of use in demanding environments.

Our Serial Attached SCSI (SAS) controllers offer a Unified Serial Architecture which supports both next-generation SAS and SATA disk drives to deliver storage solutions that fit performance, capacity, and budget needs now and as they change. www.adaptec.com

GREEN POWER Check out Adaptec's Green Power Management HERE.

http://wwww.adaptec.com/greenpower

LSI LOGIC

About LSI
LSI Corporation (NYSE: LSI) is a leading provider of innovative silicon, systems and software technologies that enable products which seamlessly bring people, information and digital content together. LSI supplies its worldwide channel partners with access to the broadest line of storage adapters available on the market today, including 6Gb/s SATA and SAS HBAs (host bus adapters) and MegaRAID® and 3ware® controller cards. LSI provides channel partners, including distributors, vertical OEMs, resellers, system integrators, system builders and direct market resellers (DMRS), with sales support, tools and resources that help make a difference in a successful business.

"LSI is committed to providing our channel partners with a broad portfolio of best-in-class storage solutions," said Brent Blanchard, director of worldwide channel sales and marketing, Engenio Storage Group, LSI. "By being first to market with a complete lineup of high-performance 6Gb/s HBAs and RAID controllers, we're enabling channel partners to build systems for a wide variety of applications." www.lsi.com

ATTO

ATTO
As a pioneer in the SCSI market, ATTO combines years of experience with next generation advancements and progressive technologies to bring to market a family of ExpressSAS RAID adapters. A trusted industry leader in storage connectivity, ATTO continues to satisfy the most stringent data protection requirements with the ATTO line of SAS/SATA RAID adapters. Using next generation technologies, Serial Attached SCSI and PCI Express (PCIe) connectivity, these adapters deliver blazing fast data throughput giving you the fastest access to your most critical asset - your data. www.attotech.com

Astek
Astek Corporation, established in 1998, specializes in embedded computing products and solutions for the industrial, telecommunications, medical, and military markets. Astek provides off-the shelf products for storage, processing, networking and Test & Measurement of high-speed SerDes protocols such as HyperTransport™ and IEEE1394 Firewire®. In addition to standard products, Astek offers rugged MIL-STD 810 qualified systems, extended temperature operation and environmental stress testing/screening for standard products, OEM/ODM and full-custom NRE design services for hardware and firmware/software. Astek is an ISO-9001 registered company, and an executive member of the PCI Industrial Computer Manufactures Group (PICMG). Astek is a closely held private company located at 5055 Corporate Plaza Drive, Colorado Springs, CO. 80919.

For more information, please go to: www.astekcorp.com.

Maxim
Maxim Integrated Products is a publicly traded company that designs, manufactures, and sells semiconductor products. The company's stated mission is to deliver innovative analog and mixed-signal engineering solutions that add value to its customers' products. To date, Maxim has developed over 6500 integrated circuits (ICs) serving the industrial, communications, consumer, and computing markets.

For more information, please go to: www.maxim-ic.com.

 Hard Drive
Fujitsu

About Fujitsu Computer Products of America, Inc.
Fujitsu Computer Products of America, Inc. conducts engineering and marketing activities in Sunnyvale, CA and sales operations throughout the United States. Fujitsu Computer Products of America currently offers products and services including hard disk drives, scanners and scanner maintenance, Magneto-Optical drives, palm vein recognition technology, 10Gb Ethernet switches and degaussers. Fujitsu Computer Products of America is located at 1255 East Arques Avenue, Sunnyvale, CA, 94085. For more information about Fujitsu products and services, call us at 800-626-4686 or 408-746-7000.

For more information, please see: us.fujitsu.com/fcpa.

Seagate

Seagate
Seagate is the world leading provider of hard disc drives, delivering products for a wide range of Enterprise, Desktop, Mobile Computing, and Consumer Electronics applications. Seagate leverages its technology leadership and world-class manufacturing to deliver industry-leading innovation and quality to its global customers. www.seagate.com

HITACHI

About Hitachi Global Storage Technologies
Hitachi Global Storage Technologies is a storage technology leader, founded in 2003 through the combination of Hitachis and IBMs hard disk drive businesses. Hitachi GST enables users to fully engage in the digital lifestyle by providing high-value hard disk storage in formats suitable for the office, on the road and in the home.

With its legacy in hard drive invention, Hitachi GST will lead the industry in celebrating the storage technologys golden anniversary in 2006. The hard drive has had a profound effect on the computing and consumer electronics industries after five decades of innovation. That heritage lives on at Hitachi GST today through products that define the standard for hard drive miniaturization, capacity, performance and reliability.

With approximately 26,000 employees worldwide, Hitachi GST offers a comprehensive range of hard drive products for desktop computers, high-performance servers, notebooks and consumer devices. For more information, please visit the companys web site at www.hitachi.com.

Western Digital
WD, one of the storage industry's pioneers and long-time leaders, provides products and services for people and organizations that collect, manage and use digital information. The company designs and produces reliable, high-performance hard drives and solid state drives that keep users' data accessible and secure from loss. Its advanced technologies are configured into applications for client and enterprise computing, embedded systems and consumer electronics, as well as its own consumer storage and media products. For more information, please visit www.wdc.com

Toshiba
Toshiba America, Inc. (TAI) is the holding company for one of the nation's leading group of high technology companies, with a combined total of approximately 8,000 employees in the U.S. Together, the U.S.-based companies under TAI's umbrella manufacture and market a widely diversified range of modern electronics, each conducting research and development, manufacturing, sales and service in its field of expertise. TAI is a subsidiary of Toshiba Corporation, a world leader in high technology products, with 364 consolidated subsidiaries worldwide.

For more information, please go to: www.toshiba.com.

 Power Supply

3Y Power Technology
Over the last 20 years, 3Y Power Technology has steadily expanded its product offering and customer base. As a result, we have been rewarded with numerous consecutive years of double-digit growth, even during times when much of the U.S. technology sector was experiencing contraction.

Our current portfolio of innovative standard products and custom designs, coupled with our core strengths of first-rate engineering, exceptional applications support, and familiarity with intelR power specifications, allows us to provide rapid response to customer needs - with products that meet the most stringent requirements, (features / functionality / power density / regulatory compliance). In 2004, FSP Group (Taiwan) invested in 3Y Power Technology. Through this collaboration, both companies are experiencing significant benefits from the synergy of strengths that this union created.

For more information, please go to: http://www.3ypower.com

Zippy Technology Corp.
Founded in April 1983, ZIPPY Technology Corporation started out with the design and development of Switches, specializing in mold tooling and material engineering. The success of our Electronic Component Division set the stepping-stone for a multitude of advancements in the upcoming years

For more information, please go to: www.zippy.com.

Seasonic
Since the incorporation of Sea Sonic Electronics Co., Ltd. in 1975, we have maintained our focus on research and development and the production of quality power conversion products.

For the past decades, supported by cutting edge technology based upon a strong research and development team, Sea Sonic Electronics has provided timely and professional solutions to meet many of the IT industry's requirements.

For more information, please go to: www.seasonic.com.

FSP Group
FSP Group is the 5th largest power supply vendor in the world. Since the company was established in 1993, our outstanding management team has drawn together our R&D expertise, our sizeable production capacity, outstanding product quality to consistently excel in this competitive marketplace.

For more information, please go to: www.fsp-group.com.

Emerson
Emerson is a diversified global manufacturing and technology company. We offer a wide range of products and services in the areas of network power, process management, industrial automation, climate technologies, and tools and storage businesses. Recognized widely for our engineering capabilities and management excellence, Emerson has approximately 127,700 employees and 240 manufacturing locations worldwide.

For more information, please go to: www.emerson.com.

 HBA / RAID HBA / Expander / Chipset
Adaptec

Adaptec
Count on Adaptec for the most reliable, easy-to-use storage, data protection and connectivity solutions, built on 25 years of industry leadership.

Adaptec SCSI, Serial ATA (SATA) and Serial Attached SCSI (SAS) host bus adapters and RAID controllers simplify and centralize management across platforms, and also provide the industrys most trusted RAID software, proven over years of use in demanding environments.

Our Serial Attached SCSI (SAS) controllers offer a Unified Serial Architecture which supports both next-generation SAS and SATA disk drives to deliver storage solutions that fit performance, capacity, and budget needs now and as they change. www.adaptec.com

GREEN POWER Check out Adaptec's Green Power Management HERE.

http://wwww.adaptec.com/greenpower

LSI LOGIC

About LSI
LSI Corporation (NYSE: LSI) is a leading provider of innovative silicon, systems and software technologies that enable products which seamlessly bring people, information and digital content together. LSI supplies its worldwide channel partners with access to the broadest line of storage adapters available on the market today, including 6Gb/s SATA and SAS HBAs (host bus adapters) and MegaRAID® and 3ware® controller cards. LSI provides channel partners, including distributors, vertical OEMs, resellers, system integrators, system builders and direct market resellers (DMRS), with sales support, tools and resources that help make a difference in a successful business.

"LSI is committed to providing our channel partners with a broad portfolio of best-in-class storage solutions," said Brent Blanchard, director of worldwide channel sales and marketing, Engenio Storage Group, LSI. "By being first to market with a complete lineup of high-performance 6Gb/s HBAs and RAID controllers, we're enabling channel partners to build systems for a wide variety of applications." www.lsi.com

ATTO

ATTO
As a pioneer in the SCSI market, ATTO combines years of experience with next generation advancements and progressive technologies to bring to market a family of ExpressSAS RAID adapters. A trusted industry leader in storage connectivity, ATTO continues to satisfy the most stringent data protection requirements with the ATTO line of SAS/SATA RAID adapters. Using next generation technologies, Serial Attached SCSI and PCI Express (PCIe) connectivity, these adapters deliver blazing fast data throughput giving you the fastest access to your most critical asset - your data. www.attotech.com

 Multi-Core Computing Cards

Tilera Corporation
Tilera® Corporation is the industry leader in highly scalable general purpose manycore processors for networking, wireless, and multimedia infrastructure applications. Tilera's processors are based on its breakthrough iMesh™ architecture that scales to hundreds of RISC-based cores on a single chip. The distributed nature of Tilera's revolutionary architecture and the standards-based tools, including ANSI C/C++ compiler, GNU tools andEclipse IDE, deliver an unprecedented combination of performance, power efficiency and programming flexibility. Tilera was founded in October 2004, and now provides three product families: TILE64$™, TILEPro™, and its latest generation TILE-Gx processors available now. The company is headquartered in San Jose, Calif., with locations in Westborough, Mass., Glasgow, UK, Yokohama, Japan, and Shanghai and Beijing, China.

For more information, visit www.tilera.com or follow us at twitter.com/tilera.

 Graphic Card

NVIDIA
NVIDIA awakened the world to the power of computer graphics when it invented the GPU in 1999.

Since then, it has consistently set new standards in visual computing with breathtaking, interactive graphics available on devices ranging from tablets and portable media players to notebooks and workstations. NVIDIA's expertise in programmable GPUs has led to breakthroughs in parallel processing which make supercomputing inexpensive and widely accessible. The Company holds more than 1,800 patents worldwide, including ones covering designs and insights that are essential to modern computing. For more information, please visit www.nvidia.com

AMD
AMD is a semiconductor design innovator leading the next era of vivid digital experiences with its ground-breaking AMD Fusion Accelerated Processing Units (APU). AMD's graphics and computing technologies power a variety of devices including PCs, game consoles and the powerful computers that drive the Internet and businesses.

For more information, please go to: www.amd.com.

 Software
Open-E

Open-E
Open-E®, Inc is a leading provider of unified file and block storage management software solutions. The Open-E Data Storage Server (DSS™) offers support for Network Attached Storage (NAS), iSCSI, InfiniBand and Fibre Channel SAN (Storage Area Network) functionality all in a single, easy to use storage application. Open-E DSS also provides, at no extra cost, Automatic Failover and Failback for high-availability, Remote Mirroring for disaster recovery, WORM (Write Once Read Many) support for digital archiving, and NDMP (Network Data Management Protocol) support for universal backup - ensuring better data security, increased fault tolerance, and improved availability of all data, ultimately delivering better overall performance and value.

For more details about Open-E please go to: www.open-e.com

3Gen Data Systems
3Gen Data Systems is a leading developer and global provider of high quality, cutting-edge storage solutions that enable businesses worldwide to store, protect, and manage their data with ease and efficiency. Founded by three prominent storage industry leaders with over five decades of industry success between them, 3Gen Data Systems is the culmination of their expertise, innovative drive, and industry foresight.

For more information, please go to: www.3gendata.com.

 Memory

Kingston
Kingston Technology Company, Inc. is the world's independent memory leader.

Founded in 1987 with a single product offering, Kingston® now offers more than 2,000 memory products that support nearly every device that uses memory, from computers, servers and printers to MP3 players, digital cameras and mobile phones. In 2010, the company's sales reached $6.5 billion.

With global headquarters in Fountain Valley, California, Kingston employs more than 4,000 people worldwide. Regarded as one of the "Best Companies to Work for in America" by Fortune magazine, Kingston's tenets of respect, loyalty, flexibility and integrity create an exemplary corporate culture. Kingston believes that investing in its people is essential, and each employee is a vital part of Kingston's success.

Kingston serves an international network of distributors, resellers, retailers and OEM customers on six continents. The company also provides contract manufacturing and supply chain management services for semiconductor manufacturers and system OEMs. For more information, please visit www.kingston.com

Dataram
Founded in 1967 - before Dell, Intel, Microsoft and Sun Microsystems - Dataram Corporation is a recognized worldwide leader in the manufacture of high-quality computer memory, storage and software products. Our primary focus is to deliver measurable value to our customers through the introduction and deployment of solutions which optimize data center and application performance, while at the same time delivering significant cost savings. Our goal and objective in engaging with your company is to deliver these benefits and cost reductions in a timely and transparent way to your business. For more information, please visit www.dataram.com

 

Aktuality

Tři nejobávanější viry pro počítače a notebooky

5.3.2020

Internetem se každý den šíří desetitisíce škodlivých kódů, některé viry jsou nicméně v infiltracích daleko úspěšnější než ostatní. Výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point nyní proto sestavili žebříček třech nezvaných návštěvníků, které jsou majiteli notebooků a počítačů nejobávanější.

Nebezpečná chyba pro mobily i notebooky

3.3.2020

Kritickou bezpečnostní zranitelnost, která se týká více než miliardy elektronických zařízení, objevili výzkumníci z antivirové společnosti Eset. Ti detaily o chybě z bezpečnostních důvodů zveřejnili až nyní, kdy je k dispozici záplata. S její instalací by uživatelé neměli otálet.

Kyberzločinci nejčastěji zneužívají Facebook, Yahoo a Netflix

29.2.2020

Značkou, která je na internetu nejčastěji zneužívána počítačovými podvodníky, je Facebook. V nemalé míře ale útočníci své phishingové útoky šíří pod hlavičkou Yahoo či Netflixu. Vyplývá to ze zprávy Brand Phishing Report od kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Trofej Predator Intel Extreme Masters se vrací do kolébky eSportů

28.2.2020

Po šestiměsíčním turné po Evropě dnes dorazí trofej Predator Intel Extreme Masters do Katovic v Polsku na poslední zastávku šampionátu 14. ročníku Intel Extreme Masters 2020, který se bude konat od 28. února do 1. března 2020. 

Nové monitory Predator od Aceru

27.2.2020

Společnost Acer na šampionátu Intel Extreme Masters 2020 v Katovicích představila nové přírůstky mezi svými herními monitory Predator. Díky tomu, že je společnost Acer oficiálním partnerem Intel Extreme Masters, budou moci hráči, kteří se akce zúčastní, jako první v Evropě vidět zbrusu nové přírůstky řady monitorů Predator. Ty byly poprvé uvedeny na veletrhu CES v lednu a nabízejí velký obraz s nejmodernějšími technologiemi, které podporují realistické hraní.

Zobrazit další aktuality

Vybrané modely

Zobrazit všechny ultrabooky

Hra ruleta zdarma

Nabídky práce